James Gunn a Peter Safran odhalili novou fázi DCU, dočkáme se Batmana i Supermana

James Gunn a Peter Safran odhalili novou fázi DCU, dočkáme se Batmana i Supermana

DC filmový svět je v troskách. Po absolutně nedůstojném oznámení o (ne)obsazení Henry Cavilla do role Supermana a hlavně jmenování James Gunna a Petera Safrana jako nových kreativních ředitelů, fanoušci po celém světě napjatě čekali, co mohou od nového směru DCEU očekávat.

Dnes nastal ten okamžik, kdy James Gunn ve svém videu představil svoji vizi. Tak pojďme na to.

Už z dřívějších oznámení víme, že se dočkáme pokračování Shazama s podtitulem Fury of the Gods. Dále nás čeká Blue Beetle, pokračování Aquamana a hlavně také film The Flash (se stále ještě Ezrou Miller), ve kterém má dle všeho dojít k restartovaní celého DCEU. 

DC Universe Chapter 1: Gods & Monsters

A dále už bude DCEU pokračovat kompletně podle nových kreativních producentů Jamese Gunna a Petera Safrana. Tato první kapitola ponese název Gods and Monsters a půjde o kombinaci filmů, seriálů a do budoucna i her. Vše má být propojené a dle Jamese Gunna bude velmi připomínat konkurenční universum od Marvelu.

“What we’re starting with today is the first part of the first chapter of our universe. “That first chapter’s called ‘Gods and Monsters.’ Many of the following projects are already being worked on, but we’re remaining flexible and we’re going to adjust because we’re never going to put a project into production before the script is right. This is a general timeline, but there will be flexibility within it.”
Peter Safran

DCEU by se tak časem měl podle kreativních tvůrců dostat do bodu, kdy bude jednu postavu v DCEU hrát jeden herec a mělo by se tak předejít mnohdy komplikované záměně několika herců, kteří hrají stejnou postavu.

James Gunn v krátkém videu představil první várku filmů, na které se můžeme v blízké době těšit:

 • Creature Commandos
  Animovaná TV série, která bude mířit na HBO Max. Zde by se měl představit Weasel ze Suicide Squadu a další tým antihrdinů.
 • Waller
  Další spin-off ze Suicide Squadu, tentokrát dostane svůj prostor Amanda Waller. Seriál opět bude mířit na HBO Max a děj bude zasazen mezi první a druhou řadu seriálu Peacemaker.
 • Superman: Legacy
  První větší projekt nového DCEU. Zatím ale bez obsazení hlavní role. Za to ale víme, že premiéra filmu bude 11. července 2025 a bohužel už definitivně bez Henryho Cavilla. Scénář píše sám James Gunn a chce, aby film měl označení PG-13. Takže dospělejší téma tu asi nečekejme.
 • Lanterns
  TV seriál, který opět poběží na HBO Max, by se měl zaměřit na dva nejznámější postavy Green Lanternů – Johna Stewarta a Hala Jordana. Podle Gunna by mělo jít o vesmírný seriál, který se bude atmosférou přibližovat úspěšnému detektivnímu seriálu True Detective.
 • The Authority
  The Authority je prý nejsrdcovější projekt Jamese Gunna. V tomto případě by se mělo jednat o hraný film, ve kterém mají hlavní postavy velmi skeptický a účelový pohled na svět. Tzn. že se nebudou bát své názory a přesvědčení razit silou a násilím.
 • Paradise Lost
  Jeden z dalších TV seriálů na HBO Max. Tentokrát se zaměříme na původ amazonek. Děj by se měl odehrávat před narozením Wonder Woman na ostrově Themyscira a měl by být ve stylu Game of Thrones. 
 • The Brave and the Bold
  Konečně nový Batman! Jen ještě neznáme hlavního herce. Pattinsona ani už bohužel Bena Afflecka prý očekávat nemáme. Tentokrát totiž půjde o příběh Damiana Waynea, tedy syna samotného Bruce Waynea.Filmy s novým „Batmanem“ by měly čerpat z komiksů od Granta Morrisona. Očekáváme tedy zapojení širší „Batman Family“. 
 • Booster Gold
  Opět seriál a opět na HBO Max. Tentokrát půjde na adaptaci ve stylu Peacemakera. Tedy ztřeštěnou a možná i doslova šílenou adaptaci založenou na hlavní postavě Booster Gold.
 • Supergirl: Woman of Tommorow
  Konečně film a konečně o Supergirl. Čerpat se má z komiksu od Toma Kinga. Kara by měla být drsnější než samotný Superman.
 • Swamp Thing
  A nakonec tu máme menší horror v podobě Swamp Thing. Více informací prakticky v tuto chvíli není.

DC Elseworlds

A co další filmy? Pokračování Jokera s Joaquinem Phoenixem nebo pokračování Batmana od Matta Reevese? A animovaní Titans? Tyto a další úspěšné DC projekty budou nově spadat do tzv. DC Elseworlds směru.

“The DCU’s a multiverse, but we’re going to be focusing on one universe from that multiverse and if something isn’t DCU, we’re going to make that very clear. So, strictly adult fare like Todd Phillips’ Joker, or kids animation like Teen Titans Go!, we’re going to make it very clear that those are DC Elseworlds, just the same way that they do it in the comic books.”
Peter Safran

Bude to stát za to?

To v tuto chvíli nikdo netuší. Ačkoli James Gunn slibuje opravdu zajímavou provázanost na úrovni TV seriálů, hraných a případně i animovaných filmů a do toho i PC her, těžko se tomu nyní věří. James Gunn sám přiznává, že to může připomínat konkurenční Marvel, ale nejsem si jistý, že pouhým „okopírováním“ může vzniknout úspěch. Ostatně o lacinější kopírku se nyní už WB snažilo a víme všichni, jak to dopadlo.

Klíčové bude, jakým způsobem se popasují s hlavními příběhy Batmana, Supermana a Supergirl. Jak moc budou chtít fanoušky potěšit nebo naopak šokovat. 

Může James Gunn uspět?

Ano, může. James Gunn má v tuto chvíli velmi pravděpodobně neomezenou  pravomoc, co se týká příběhu a evidentně i počtu projektů (možná ale omezený budget, proto tolik projektů na HBO Max). Měl by vědět, kam a přibližně kdy má nové DCEU dovést a hlavně ví, kudy už ne. Může se od konkurence, která je tu od roku 2008 učit a pravděpodobně si nastudoval, co může a nebude na nové fanoušky DC fungovat.

Nepřehlédněte
Colin Farrell potvrdil počet epizod seriálu Penguin

Už nějakou dobu se ví, že postava Penquina z filmu The Batman dostane svůj vlastní spin-off. A vypadá to, že tato situace bude trvat i poté, ...

Problém u něho může být v nejednotnosti DC fanoušků obecně. Dlouhá léta dostávali protichůdné informace a udobřit si je bude asi nejtěžším Gunnovým úkolem. Je otázkou, jak moc o to sám James Gunn stojí. Jak moc je potřebuje naklonit na svoji stranu a hlavně, kolik DC fanoušků stojí o nové nejisté příběhy s novými tvářemi.

Připomeňme si fakt, že ze „staré party“ už moc herců nezbývá. Henry Cavill podle nejnovějších vyjádření Jamese Gunna nedostal padáka, ale ani nebyl na roli Supermana přijat. Ben Affleck se pravděpodobně do své role nevrátí, ačkoli se nyní mluví o tom, že by některý z projektů mohl režírovat.

Gal Gadot nebyla potvrzena a vlastně i Wonder Woman 3 byla zrušena, takže prakticky je také u WB bez práce. Ezra Miller se podle mě objeví jen ve filmu The Flash a to jen proto, aby celé DCEU oficiálně restartoval. Ray Fisher to měl nahnutý už dlouho a jeho postava Cyborga se jaksi z nové vize vytratila. A Jason Momoa? Jeho Aquaman sice dostane pokračování, ale dle všeho se s ním poté počítá do jiné role v rámci nového DCEU.

Casting i tím pádem i věkové a možná i genderové směřování bude zásadní a je otázka, jak moc bude chtít Gunn věnovat pozornost starším fanouškům. Pro ty tu nejspíše zbude pokračování úspěšných filmů Jokera a Batmana.

“One of the things that’s very important for me in all of these movies and TV series is that the director’s vision and the vision of the writers — all of the creators — is unique and something special. Storytelling is always king, that’s all that matters to us. I want to be true to those stories and I want to be true to you guys and you really give you something different than you’ve ever seen before.”

James Gunn

Není už pozdě? Zajímá tento restart vůbec někoho?

Ptal jsem se sám sebe, jestli se tohle může WB vyplatit? Žádný z jejich projektů v rámci DC licence (ale vlastně i mimo) nebyl tolik finančně stabilní. A navíc ta nejdůležitější otázka, kterou se doufám ve WB někdo zabýval: Zajímá tento restart vůbec někoho?

Po 15 letech plné komiksové mánie (díky za ni!) se pomalu ale jistě dostáváme do pozice, kdy i ta nejsilnější konkurence už jede na setrvačnost. Ziskově určitě ještě nadprůměrně, ale objektivně filmařsky velmi podprůměrně až komicky (nemá nic společného s komiksy). Je tedy ještě vůbec prostor na něco nového? Na něco, co dokáže oslovit novou skupinu platících za stále se cenově zvyšující lístky?

Tato fáze, pokud půjde všechno super pozitivně, potrvá hned několik let, a nejsem si úplně jistý, jestli komiksová a vůbec ne pláštěnková mánie potrvá. Na druhou stranu s přibývajícími konflikty a problémy se mohou fanoušci ještě více zavírat do svých oblíbených a jimi kontrolovaných a tím pádem bezpečných světů.

Zdroj: DC