Kde nakupovat sběratelské figurky a sochy?

Kde nakupovat sběratelské figurky a sochy?

Pokud jste začínající sběratel, nebo jen fanoušek, který si chce u své TV koupit vystavit oblíbenou sošku, určitě budete chtít nakoupit z českého obchodu, který zákazníkovi zajišťuje poměrně velký komfort. Sám jsem měl ze začátku trochu problém se v tom vyznat.

Obsah

Nakupujeme v Česku

V České republice je hned několik možností, kde můžete sběratelské figurky a sošky sehnat. Každý e-shop se trochu zaměřuje na něco jiného. Pokud vám jde o cenu, tak ta je v každém e-shopu trochu jiná. Je velmi reálné, že jeden produkt se bude v několika e-shopech v ceně rozcházet i o více jak 10 %. Proto nemám vyhraněný e-shop a tento seznam jsem seřadil abecedně. 

FateGate.com

Oblíbený e-shop u mnoha sběratelů. Nákupem zde chybu neuděláte. Jen je potřeba si přivyknout na trochu starší webdesign, nemožnost mobilní verze a trochu špatné navigace na webu. 

Figures.cz

Pěkný, vcelku přehledný e-shop, který má v sortimentu velký záběr. Seženete zde busty, sochy, figurky i sběratelská autíčka. V krabici najdete vždy několik samolepek a děkovný dopis. 

Figurky-brno.cz

Pěkný, přehledný e-shop. Rád zde nakupuji. Navíc obchod nabízí i těžko sehnatelné produkty. Sice si na ně pár týdnů počkáte, ale co slíbí, to dodají. Za mě spokojenost.

Itemy.cz

Jeden z nejrychleji odesílajících e-shopů své zboží. Dopoledne objednáte a zítra máte balíček doma. Nevýhoda e-shopu (alespoň pro mě) je zaměření na Funko Pop figurky a celkově obchod má menší sběratelský sortiment. Spíše tedy než na sběratelské kousky se e-shop zaměřuje na doprovodný merchandise zboží. 

JediShop.cz

Opět kvalitní obchod, objednával jsem zde převážně Star Wars merchandise. E-shop je v rámci možností přehledný, ikdyž filtrace produktů by mohla být více UX friendly.

EsteLacnejsie.sk

Toto není sice český, ale slovenský obchod, takže poštovné bude malinko dražší. Nicméně ho zde zmiňuji z důvodu, že tento obchod mi už párkrát sehnal vyprodané věci. Takže pokud vám unikne nějaká předobjednávka, tak se zkuste obrátit na tento shop a třeba budete mít štěstí a zboží se podaří sehnat.

Mohu s klidným svědomím doporučit i další e-shopy, ale nenakupoval jsem u nich tolik. Nicméně mám dobré zkušenosti s kupkomiks.cz (seženete nejen figurky, ale i hooodně komiksů:-)), HerníCentro.cz, Super-Hracky.cz (jeden z mála, kde seženete Hasbro), Svět Komiksů atd.

Fyzicky si můžete sběratelské předměty koupit například ve Film Legends Museu v Praze a v Poděbradech. Případně na jejich e-shopu statue.cz. Případně v pražském ComicsPointu. Věřím ale, že je najdete i v nějakých dalších specializovaných prodejnách.

Aukční portály a bazary

U sběratelství platí jedna věc, kdo dřív přijde, ten dříve vystavuje. Takže pokud něco nestihnete objednat včas, “horkotěžko” se to potom shání. Naštěstí od toho jsou tu bazary a aukční portály. Zde ale platí jistá (ne)psaná pravidla. 

Připravte se na to, že cena na bazarech může být (ale nemusí) někdy o desítky procent vyšší. než byla původní v prodeji. Především pokud sháníte starší kousky. Nicméně je to daň za to, že jste dříve neobjednali. Také nepočítejte s 2letou záruční lhůtou nebo 14denním vrácením zboží.

V ČR mohu doporučit facebookové skupiny, ve kterých se inzeruje od jednotlivých sběratelů. Doporučuji například: Pop Culture Collectors CZ/SK, Sběratelské figurky, Hot Toys – Prodej/Výměna. Občas se může objevit zajímavá položka i na českém aukčním portálu Aukro.cz. 

Evropa a ostatní světadíly

Většinou se stane, že pokud hledáte nějaké starší “vzácnější” kousky, v českém prostředí je prostě nedohledáte. Buď jsou vyprodané, nebo do Čech ani nedorazily. Nic se neděje. Od toho je tu Ebay a Amazon.

Amazon

Netřeba představovat, jeden z největších e-shopů na světě. Proto tu seženete téměř cokoli. Daní za objednání je tu trochu vyšší poštovné, než jsme zvyklí u nás, ale není to nic hrozného. Já zde nakupuji především figurky Hasbro, které jsou v ČR těžko sehnatelné.

Ebay

Prvně si pojďme říct, že tohle může být někdy pěkná loterie. Mnoho sběratelů se tomu vyhýbá a chápu je. Nicméně pokud budete trochu obezřetní a nekoupíte hned první věc, kterou na těchto portálech uvidíte a máte “selský” rozum, tak v minimálně 95 % případů se transakce povede a zboží dorazí v pořádku.

Základem je si vždy pečlivě a několikrát přečíst detail produktu. Mnoho sběratelů potom “nadává”, že dostali figurku nekompletní atd. Na Ebayi seženete totiž někdy i samotné figurky bez obalu, rozprodávané na náhradní díly atd. Takže dávejte velký pozor na to, co přesně kupujete. V případě nejasností raději prodávajícímu napište, co zásilka bude obsahovat.

Dále si ověřte, kolik doopravdy stojí poštovné. To se totiž může u aukcí měnit v závislosti na konečné ceně a lokalitě. Pokud objednáváte mimo zemí EU, připočtěte si k ceně ještě clo a dph. Délka dodání se pochopitelně odvíjí od země, ze které je prodávající. Setkal jsem se už, že mi zboží přišlo z Japonska za 5 dní, na jinou zásilku jsem čekal více jak měsíc. Chce to holt trpělivost.

Velký pozor si dejte na to, abyste nekoupili falešné napodobeniny originálních produktů. Zvláště pokud bude nakupovat z asijských zemí. Vždy si s prodejcem ujasněte, že se jedná o originální produkt, abyste potom nebyli nemile překvapeni. 

SideShow.com

Evropa je pro distribuci sběratelských předmětů až za USA a Asií. Pokud tedy spěcháte na novinku, můžete si ji objednat přímo od SideShow. Výhody jsou jasné – rychlejší distribuce a velmi rychlá doprava zásilky. Moje zásilka mi dorazila 6. kalendářní den od objednání. To mi přijde jako velmi dobrý výkon.

Nevýhody jsou bohužel taky jasné – cena za dopravu (můžete ale vychytat dopravu zdarma) a poté musíte platit clo a dph. A samozřejmě se zárukou to bude taky trochu komplikovanější.