Muzeum Her – Cibien’s Corner

Muzeum Her – Cibien’s Corner © Muzeum Her

Jako velký fanoušek retro her a hardwaru jsem si pochopitelně nemohl nechat ujít jedinečné Muzeum Her v Praze. Stojí videoherní muzeum i za Vaši návštěvu?

Už přibližně 2 roky si v Praze můžete zajít v pražských Holešovicích do Muzea Her, ve kterém najdete více jak 70 různých systémů retro hardwaru. Za tímto projektem stojí Čeněk Cibien, který je vášnivým sběratelem herních konzolí, počítačů, automatů a samotných her. Minimálně to poslední máme společné 🙂

Čeněk se rozhodl, že svoji sbírku ukáže i ostatním nadšencům a tak i já (samozřejmě i vy) si můžete do Prahy zajet, abyste navštívili jedno z největších videoherních muzeí v Evropě. A nejen navštívil, ale hlavně si každý vystavený hardware mohl sami pořádně otestovat. Ano, výstava není jen pasivní procházkou s klasickým textovým (nudným) podkresem, ale především si můžete libovolně na jednotlivém stroji zahrát. A věřte mi, že i když nejste milovníkem retro her, tak si jednotlivé kousky zamilujete a užijete spoustu legrace. Muzeum Her není o pasivní prohlídce, ale o aktivní zábavě, kterou si užijete spíše ve více lidech. 

Ano, single návštěva určitě nezklame, ale opravdovou zábavu si užijete až s partou stejně naladěných lidí, se kterými si budete moci zahrát multiplayer na těch nejstarších videoherních přístrojích. A věřte mi, je to zábava, u které mizí čas stejně tak rychle, jako u těch nejnovějších her. Není zde prostor na to, abyste řešili, jestli grafika s fyzikou dosahují ty nejlepší výkony, kolik to potřebuje výkonu, jaké má rozlišení monitor, ale zaměříte se na ty elementární vlastnosti videoher – bavit se. A já se tedy bavil velmi dobře.

A na čem si vlastně tu zábavu můžete vyzkoušet? V muzeu najdete více jak 70 různých systémů. To je myslím dostatečná relevance pro všechny typy návštěvníků. Nechybí tu pochopitelně všechny konzole od Sony PlayStation a Xboxu, ale také tu najdete Game Boy, Saturn, Game Gear, Dreamcast, Amiga, Atari, PC, arkádové automaty s volanty nebo dokonce motorkami

Samozřejmě se najde několik výtek a neúplně malých. První a největší výtkou je ohledně velikosti prostor, ve kterých se Muzeum Her nachází. Nejsou velké, respektive jsou, ale ne s ohledem na počet vystavených automatů, konzolí, počítačů a monitorů. Navíc se k tomu přidává hluk a teplo, které tento retro hardware vyprodukuje a vznikne Vám ne úplně komfortní místo pro pařanské radovánky. Není to tak hrozné, přežít se to pochopitelně dá, nicméně větší prostory by ale určitě muzeu prospěly a celou návštěvu zpříjemnily.

Další negativa je lepší brát jako mé osobní pocity než fundované argumenty. Psal jsem tu, že muzeum sází spíše na pocity a zábavu než textové informace. To je pravda, ale nemohu si odpustit to, že zde chybí určitá „edukace“, tolik typická pro muzea. Nejsem si úplně jistý, že nezasažený člověk dostane nějaký ucelenější obraz o historii video herního hardwaru. Takhle by se Muzeum Her dalo označit spíše za retro hernu než muzeum. 

Vstupné není nejmenší a určitě bych tu ocenil jakoukoli retenční službu pro opakované návštěvy. Na webu je sice zmíněna snížená cena pro člena klubu, ale k tomuto dni nebyla aktivace účtu zprovozněna. Škoda.

Trochu mrzení je s parkováním, ale to je dnes už typické skoro pro každé frekventované město nebo místo.

Abych ale skončil s pozitivy, které ve mně návštěva zanechala – oceňuji možnost se do muzea v ten samý den vrátit, takže si pohodlně můžete od hraní odskočit na oběd nebo vyřídit pracovní hovor a zase se vrátit ke hraní. Za to palec nahoru.

Fotogalerie

7

Muzem Her je skvělé místo pro trávení volného času, nejlépe pak s Vašimi přáteli nebo s celou rodinou. Velký a rozmanitý výběr video herních systému uspokojí téměř každého jedince a to nejen retro znalce a maniaka, ale i náhodného kolemjdoucího, který se tomuto průmyslu dosud vyhýbal.

Muzeum Her trochu snižují stísněné a přeplněné prostory. I tak ale za nemalou cenu dostanete plno muziky a ještě více skvělé zábavy.