Kdo ve skutečnosti byl Bolševický čaroděj?

Batman oslavil nedávno své 82. narozeniny a jako dárek dostal od DC Comics velmi pěknou antalogii Batman: Svět. V té najdete poprvé příběh i od českých tvůrců Štěpána Kopřivy a Michala Suchánka.

Ti zasadili příběh Batmana do Prahy roku 1984. Tedy do doby, kdy probíhala Studená válka a Československo bylo stále v hluboké normalizaci. Nejzajímavější na tom je, jakého antigonistu autoři Batmanovi vybrali. Stal se jím doc. František Hudec aka Bolševický čaroděj. Kdo ale byl reálnou předlohou pro Bolševického čaroděje?

Nepřehlédněte
Recenze: světového komiksu Batman: Svět

18. září oslavil Batman už své 82. narozeniny a DC Comics mu připravilo podle mě moc pěkný dárek - antologii Batman: Svět, ve kterém pov...

Bolševický čaroděj

Může se to zdát jako fikce nebo scenérie z nějakého sci-fi béčkového filmu, ale opravdu v druhé polovině minulého století se na území Československa dělaly pokusy, jak ovládnout telepatii a transformovat ji do účinné zbraně. Jedním z hlavních propagátorů této myšlenky se stal bývalý ministr školství František Kahuda. Ten si pro svoje přesvědčení a politickou příslušnost získal přídomek „Bolševický čaroděj“.

František Kahuda

Prof. RNDr. PaedDr. František Kahuda, CSc. se narodil 3. ledna 1911 na Šumavě. Po studiu na gymnáziu v Českých Budějovicích (1934) pokračoval ve studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Po studiích (1937) nastoupil do svého prvního zaměstnání jako učitel matematiky a fyziky. Jeho vědecká a politická kariéra začíná až v 50. letech minulého století.

V roce 1952 obhájil disertaci z fotoniky a získal doktorát z přírodních věd. O dva roky později se stává ministrem školství (a kultury). V této funkci vydržel až do roku 1963. Poté ve vysoké politice zůstal jako náměstek ministra. V roce 1970 se stal ředitel Psychoenergetické laboratoře (PEL) Fakulty chemického inženýrství VŠCHT v Praze.

Vědeckou společnost zaujal Kahuda objevem tzv. „mentionů“. Mentiony jsou malé částice mentální energie (podobné například elektronům), které při myšlení létají lidem z hlavy. Potvrzení a existenci mentionů Kahuda „dokázal“ svým výrokem: „Mentiony existují, protože dosud nikdo nedokázal opak“. Po tomto objevu se snažil získat důkazy, aby přesvědčil (nejen) akademickou obec.

Mentiony existují, protože dosud nikdo nedokázal opak.
František Kahuda

Do svoji práce dal všechno. Vyhledával lidi, které by mohly mít zvláštní schopnosti. Představa, že by mohl svoji teorii převést do praxe, byla velká. Vzrušení, že by právě on mohl zkonstruovat novou zbraň, která by se stala determinující zbraní v další válce, bylo velké. Nebyl ale sám, který se na celém světě do podobného výzkumu ponořil. Podobné pokusy nezávisle na sobě se dělaly v USA i tehdejším SSSR.

V květnu 1973 nechal Kahuda pozvat několik vědců a vládních úředníků k experimentu. Při tom experimentu senzibil na dálku roztočil tzv. Crookesův mlýnek. Kahuda přišel s vysvětlením, že strojek se točí díky nárazům částic, které právě vznikají při myšlení v mozku. Přitom tyto částice vyletují ven a právě senzibil je dokáže svoji vůlí koncentrovat do svazku, který strojek rozpohybuje. Příčinou rotace byly podle Kahudy mentiony a samotná rotace zase potvrzovala existenci mentionů.

Následně v červnu 1973 se konala v Praze 1. mezinárodní konference o psychotronice, na které se většina pozvaných delegátů od Františka Kahudy zcela distancovala.

Postupně se od psychotroniky začaly odklánět důležité vládní instituce a Kahuda měl dokonce zakázáno publikovat. Po jeho smrti v roce 1987 převzal jeho místo v PELu Valdemar Grešík. PEL fungoval ještě do začátku 90. let 20. století, kdy byla poté zrušena. Od té doby nikdo v ČR nepřišel s podobným seriózním výzkumem v oblasti psychotroniky.