Recenze: světového komiksu Batman: Svět

Recenze: světového komiksu Batman: Svět © DC Comics

18. září oslavil Batman už své 82. narozeniny a DC Comics mu připravilo podle mě moc pěkný dárek – antologii Batman: Svět, ve kterém povídku poprvé v historii napsali i čeští tvůrci.

Batman: Svět

Je to tak. Letos dostal Batman k narozeninám nový 184stránkový sborník Batman: Svět, ve kterém se nachází 14 krátkých povídek od 14 autorů z různých zemí. A ne ledajakých autorů. Za USA jsou to Brian Azzarello a Lee Bermeo (Batman: Zatracení, Joker), dále jsou to například Nicola Mari (Dylan Dog), Piotr Kowalski (Zaklínač: Prokletí vran), Jae-Kwang Park (Conan z Cimmerie: Lidé černého kruhu) a další.

A vedle těchto velkých jmen přispěli do sborníku i český spisovatel Štěpán Kopřiva a kreslíř Michal Suchánek. Obdivuhodné a zároveň poprvé v historii, kdy čeští tvůrci mohli oficiálně přispět do Batmanova příběhu. Gratuluju.

Tento experiment 14 různých světových spisovatelů a kreslířů tak dává unikátní možnost nahlédnout do ztvárnění nejznámějšího komiksového hrdiny napříč různými pohledy kultur a přístupů. A na jednotlivých příbězích je to vidět hned na první pohled.

Různé, ale stále stejné příběhy

Celá antologie je tedy rozdělena do 14 kapitol, které jsou propojeny tím, že v každé kapitole je hlavní postavou Batman. Ten je vyobrazen právě na základě každého autora trochu jinak a dává na první dobrou velmi dobré rozlišnosti v přístupu ke psaní i kresbě.

Bohužel ale je zde ono na první dobrou. Velká část příběhů je ze své podstaty stejná a tak jediné, co je odlišující, je právě ta kresba. Americká je plná eposu, Francie si zase hraje se siluetami, Japonsko nahodí svůj typický černobílý styl atd. Hlavní jádro příběhu je ale stále stejné. Vše se točí kolem Batmana jako typicky akční komiksové postavy současnosti.

Tomuto problému určitě nepomáhá fakt, že každá kapitola má k dispozici pouze 10 stran, takže stavět hlubší příběh by nemělo cenu. I tak ale je škoda, že autoři a vlastně především DC Comics nebyli odvážnější. 

Takto je valná většina příběhů jak přes kopírák a mnohdy jsem si připadal jako v brožuře cestovatelské agentuře, která se snaží na pár stránkách nastínit místní kolorit dané země. 

Navíc se nedaří udržet ani linii Batmana samotného. V jednom příběhu říká, že má rád cestování a že si chce odpočinout od Gothamu, aby v zápětí v hned dalším příběhu toto dementoval a tvrdil, jak moc cestování nesnáší.

Vím, jsou to detaily, ale ty ve stejně stavěných příbězích prostě vyniknou.

Rusko vede, Polsko zklamalo

14 příběhů má výhodu v tom, že si každý může najít ten svůj oblíbený. Po scenáristické stránce se mi nejvíce líbil ruský příběh, který se snažil vykreslit Batmana jiným než tradičním způsobem. I na pouhých 10 stránkách tak dokázal předat něco, co si budu pamatovat z této antalogie asi nejvíce. Zajímavý a vlastně smutný byl i příběh ze Španělska. Bavila mě Francie, Čína i Turecko. Naopak mě hodně zklamalo Japonsko a Polsko, od kterých jsem čekal zajímavější příběhy.

Víc než v příběhu, tak je jinakost celé antalogie vidět v kresbě, která vždy vychází a reflektuje původ autora. Každému sedne určitě něco jiného, ale podle mě objektivně nelze v žádném případě zpochybnit, že Lee Barmejo je totální bůh a jeho detailní a propracovaná kresba je na jiném levelu než zbylí kreslíři. To není nějaké povyšování nebo snižování kvalit ostatních, ale ten rozdíl je tu vidět tak markantně, že si toho nelze nevšimnout. 

Český Batman

A jak je na tom český příběh? Ten je situovaný možná trochu (ne)čekaně do hluboké totality roku 1984. Tedy do doby, kdy ještě naplno probíhá Studená válka mezi SSSR a USA a Československo se nachází v hluboké normalizaci. Batman je na stopě nebezpečnému telepatovi, který se ukrývá v Praze. Zajímavostí je, že inspirací byl tehdejší ministr školství František Kahuda, který se snažil prosadit výzkum telepatie a říkalo se mu „bolševický čaroděj“.

Nepřehlédněte
Kdo ve skutečnosti byl Bolševický čaroděj?

Hlavním antagonistou v českém příběhu Batman: Svět je Bolševický čaroděj. Kdo byl touto záhadnou postavou ve skutečnosti?

Asi je logické a možná pro naši zemi stále ještě trochu příznačné, že autoři zvolili období komunismu a tak ji prezentovali celému světu. Mně osobně zasazení trochu mrzelo a čekal jsem příběh spíše ze současnosti.

Co rozhodně je na skvělé úrovni, tak to je perfektní kresba od Michala Suchánka, která určitě v celé knize nezapadla a velmi dobře se na ni koukalo. 

Celkově bych řadil „českého“ Batmana do druhé půlky příběhů, které neoslnily, ale určitě nezklamaly. Rozhodně si ale umím představit od českých tvůrců klidně celou knihu nebo další příběh a rozhodně bych se na ni těšil.

7

Batman dostal velmi povedený dárek ke svým už 82. narozeninám. V antalogii Batman: Svět dostal hned 14 dobrodružství z celého světa. Pokud jste hardcore fanoušci, tato kniha je pro vás povinností. Pro příležitostného čtenáře komiksu bych koupi zvážil. Dostanete sice 14 příběhů, které ale většinou mají velmi podobný motiv a bohužel na velmi malém prostoru se až na výjimky nedaří vystavět zajímavější vedení příběhu.

Pro našince má Batman: Svět unikát v podobě prvního oficiální příběhu od českých tvůrců. Už jen kvůli tomu by fanoušci s koupí neměli váhat.