Recenze: Komiksová předehra Kingdom Come: Deliverance

Recenze: Komiksová předehra Kingdom Come: Deliverance © Warhorse Studios

Počítačová hra Kingdom Come: Deliverance po 5 letech od svého vydání se nově připomíná s prequelem. Bohužel (ale pro hráče) se jedná o prequel komiksový, ve kterém si opět (ne)hráči mohou připomenout začátek 15. století v České království. Jak se povedla tato historická předehra jedné z nejúspěšnějších her od českých vývojářů?

Nutno ze začátku podotknout, že netrpím přehnaným patriotismem v oblasti popkulturní zábavy. Ale na druhou stranu umím ocenit tvrdou a kvalitní práci, kterou ve Warhouse odvedli. Proto si pamatuji na moment, kdy jsem 13. února 2018 držel jako jeden z prvních fanoušků v Pardubicích fyzickou originální kopii KCD a těšil se, až po dlouhých 9 letech vývoje okusím příběh Jindřicha (Henryho) a zachráním České království.

Realita byla trochu jiná, ale to by bylo na jiný článek. Důležité je, že i přes hodně utrpení, které mi tato hra někdy doslova fyzicky nadělila, mám stále pozitivní dojmy i po těch letech. I tak bych si ale svých 6/10 stále obhájil.

A tak po oznámení komiksového prequelu Kingdom Come: Deliverance se ve mě opět vzbudila rytířská vášeň se znovu dostat do středověku a prožít další příběh a bitvy. Ale cesta k němu nebyla úplně jednoduchá. 

Komiks Kingdom Come: Deliverance

Komiks Kingdom Come: Deliverance nepochází z rukou českých autorů, ale o scénář se postaral Brett Murphy a kresbu Wilson Gandolpho. Českého překladu a vydání se tak ujalo velmi zkušené Nakladatelství Crew, který v den vydání zničehonic a bez vysvětlení fanouškům stáhlo komiks z prodeje.

Dle pozdějšího a trochu skrytého vyjádření v diskuzi od Jiří Pavlovského: „Na základě dohody s vydavateli hry se ke knize ještě bude dělat nový přebal. Během tak čtrnácti dnů to bude znova v prodeji.“. Chyby se dějí, to je to nejmenší. Přeji, ať se problémy brzy odstraní a komiks se vrátí opět do prodejů.

Bylo tak celkem obtížné se dostat k pár výtiskům, které byly na vybraných prodejnách už k dispozici. Naštěstí se ale podařilo a už jsem tak mohl prožít dobrodružství, které je situováno do začátku 15. století v Českém království a odehrává se několik měsíců před hlavním příběhem KCD.

Zikmundova vojska drancují České království. Zikmund chce zničit všechny stoupence Václava IV., ale docházejí mu peníze na armádu. Potřebuje tak dobýt Skalici, kde se nacházejí stříbrné doly. Kromě peněz také potřebuje vojáky, kumány a také lapky. A jedním z nich je Prcek.

Ano, hlavním hrdinou tak není Jindra, ale hrubý, tvrdý žoldák, který je schopen všeho, aby splnil dobře placenou zakázku od Uherského krále.

Hlavní premisa je tak jasná. Sledujeme, jak se Prcek dostal do popředí. Využívá k tomu opravdu drsné metody. A nejen on. Celý komiks je postaven především na násilí a to na úkor všech ostatních aspektů.

Upozaděn je tak dramatický příběh, napětí nebo akce, která se tak soustředí na tupé sekání hlav a končetin. Na úkor těchto sadistických choutek je i scénář a především dialogy, které čpí prázdnotou a hlavně frázovitostí. Nevím, jestli je to českým překladem, nebo už i originál byl takto nudný, ale dialogy považuji za jedny za nejslabší široko daleko.

Nezachrání to ani kresba, která ve mně nevyvolala žádné památné momenty. Na hrubost a syrovost si brzo zvyknete a tak už po pár stránkách nemá, co nového nabídnout.

Komiks Kingdom Come: Deliverance je tak bohužel dosti průměrnou … chtěl bych říct zábavou, ale vlastně jsem se u toho ani nebavil. Postavy řeší jednoduché dramatické oblouky a k něčemu většímu není na 104 stránkách místo. Komiks je tak rychlou a průměrnou jednokvaškou. 

Komiks tak nakonec čerpá především z licence, která si už stihla především v ČR vytvořit hojnou fanouškovskou základnu. Ale to je prostě v komiksové konkurenci málo a hlavně špatně. Neuspokojí ani několik laciných cameí ze hry samotné nebo návštěva známých lokací.

4

Komiks Kingdom Come: Deliverance je průměrným komiksem s nevýraznou kresbou a hloupými dialogy. Nepřekvapí vlastně ničím novým. Těží především z herní licence a to je v dnešní konkurenci málo. Oceňuji snahu o propojení herního a komiksové světa, ale pro úspěch bude muset komiks v případných dalších dílech vytáhnout více, než jen značku a prostředí Českého království. Tento pokus tak zůstal hrubě nevyužit. Některé fanoušky KCD potěší, většině bych ale nedoporučil.