Recenze: Můj první komiks: Spider-Man – Velká moc, velká odpovědnost

Recenze: Můj první komiks: Spider-Man – Velká moc, velká odpovědnost © Crew

Čas utíká a z malého drobného štěstí se postupem času stala kandidátka na superhrdinku. A pro takovou roli potřebuje moje malá hrdinka i svůj první opravdový komiks. 

Přesně pro tyto potřeby je tu série Crew Kids, která nabízí dětem první seznámení s komiksy. Už delší dobu máme v oblibě Spider-mana, takže volba pro první dětský komiks byla jasná. Spider-man měl ukázat cestu skrze komiksová políčka a nabídnou větší seznámení s komiksovým žánrem. Ne vše se ale bohužel povedlo na výbornou.

Můj první komiks: Spider-Man – Velká moc, velká odpovědnost

Velkým problém tohoto komiksu už je jen jeho očekávání, které chceme od tohoto komiksu. Když vezmu v potaz, že by se mělo jednat o úplně první seznámení se s komiksem a vlastně i Spider-manem, tak se obávám, že tento komiks toto nesplňuje.

Komiks z názvu celkem dobře láká na origin Spider-mana. Tedy na období, kdy se ze studenta Petera Parkera stane asi nejznámější komiksová postava Spider-man. Bohužel (bohudík?) je ale jeho origin v knize shrnut pouze do úvodních několika odstavců. Malí čtenáři se tak nedozví, jak a kým přesně byl Peter kousnut a už vůbec se nedozví, jak Peterův strýček umřel a předal svému synovcovi jedno z nejdůležitějších (komiksových) poselstvích o moci a odpovědnosti.

Ba co víc. Ze všech pěti příběhů není vlastně ani jeden tematicky uchopený a titulek komiksu je tak trochu knižní „clickbait“.

Sinister Six a ti další

Malí čtenáři se tak musí spokojit s několika příběhy, ve kterých vystupují snad všichni známí padouši – Mysterio nebo slavná Sinister Six. Bohužel ale autoři rezignovali na jakýkoli příběh nebo stavění edukačních odkazů pro děti. Je to ale spíše prohra pro čtenáře, protože v pěti příbězích dostávají čtenáři chaotickou (opakovanou) akci, která v každém příběhu bez většího vysvětlení začne celý příběh a nepřekvapivě skončí (ano, dobro zvítězí). Čtenáři tedy nedostávají prakticky žádný detail do příběhu. Není jim vysvětlen důvod činů a už vůbec ne následků. 

A právě to vidím jako největší překážku a problém tohoto komiksu. Komiks se nesnaží nic vysvětlovat, nesnaží se edukovat, nesnaží se dávat věci do souvislostí. Snaží se jen o tupou, hláškovitou akci. Bez účelu, důvodu či snad jiného kontextu. Pět příběhů je tak sice akčních, ale velmi repetitivních a nakonec i tedy nudných.

Komiksu lze ale přičíst body za grafické znázornění, které je přehledné a vcelku pro děti dostačující. Nesnaží se o abstraktní zpracování a panely se tak čtou dobře a přehledně.

5

Můj první komiks se Spider-manem o velké moci a odpovědnosti se tak nekoná. Místo originu (jak by mohlo vyplynout z názvu) Petera Parkera dostanete několik krátkých příběhů plné trochu chaotické akce. Bohužel bez dalších pro děti podle mě potřebných souvislostí.

Můj první komiks: Spider-Man – Velká moc, velká odpovědnost je spíše pro ty, kteří mají se Spider-manem už určité zkušenosti a umí se orientovat v celém univerzu Spider-mana. Zde totiž na vysvětlování není čas, vše pohlcuje frenetická akce.