Recenze: Fotbalový Blue Lock #1

Recenze: Fotbalový Blue Lock #1

Fotbal hýbe světem a samozřejmě Japonsko nechce zůstat pozadu. Poté, co na Mistrovství světa 2018 skončilo v osmifinále, chce japonský fotbalový svaz dosáhnout svého vrcholu a celý fotbalový mundial konečně vyhrát. K tomu ale potřebuje prvně vychovat několik skvělých hráčů a taky porazit konzervativní, líné a sexistické vedení svazu (podobnost se svazy v určité zemi je čistě náhodná :-)).

Na něco se vás zeptám. Co je vlastně fotbal?
Džinpači Ego

Japonsko se tak rozhodne k celkem nevídané strategii. Cesta na absolutní úspěch je pouze skrze útočníka. Ne však ledajakého. Jde o toho nejlepšího na celém světě. Útočníka, který se vyrovná hráčům jako je Ronaldo, Messi, Pelé a nejen vyrovná, ale i v určitých ohledech je předčí. 

Nejde tak o výchovu fotbalistů nebo sportovců obecně, jde vychovat konkrétně jednoho nejlepšího střelce, který svými skilly vyhraje pro Japonsko světový šampionát. Brankář, obránci, trenéři nebo záložníci zde nehrají větší roli. Vše je vsazeno na jednoho hráče, který je víc než tým, ale ne víc než celé Japonsko.

Tento zajímavý a minimálně z počátku trochu nerozumný nápad dostane za úkol Džinpači Ego, který si vybere 300 nadějných středoškolských fotbalistů a doslova je zavře na jedno místo. Do modré věznice – Blue Lock, ze které bude postupně vyřazovat hráče, až zůstane jediný. Ten nejlepší a nejvíce egoistický útočník nového typu, který nebude přihrávat, bránit, chytat, ale střílet branky. Hodně branek. Na poražené nečeká nic, jen potupa a na dalších 10 let budou vyřazení z národního týmu. V sázce je tedy vše, co dosud tito sportovci milovali. Buď uspějí, nebo propadnou.

Mezi těmito 300 nadějnými sportovci je pochopitelně i hrdina prvního dílu Joiči Isagi, který se po prohraném zápase necítí v úplně nejlepší formě. Je překvapený, že i on dostal pozvánku a chce se pokusit stát se nejlepším útočníkem světa.

Netuší ovšem, že vyřazovací boje jsou dost nelítostné, směřující svoji povahou k brutálnosti a egoismu. S těmito vlastnostmi se setkává poprvé, ale pokud chce být on sám tím nejlepším, musí se adaptovat.

Dále nebudu pokračovat. Vyřazovací boje si už budete muset prožít s hrdiny komiksu vy sami a rozhodně se máte na co těšit. 

Super-fotbalista?

Zprvu se může jednat o jednoduchou a pro někoho i bláznivou premisu, Blue Lock se ale snaží svým možná extremistickým pohledem rozpoutat několik vážných témat o fotbalu samotném, ale i obecně přístupu společnosti o výchově dětí a rekrutování sportovců. Nehledě například o samotném (ne)smysluplném prioritizování a financování sportu.

Možná, že tato témata nejsou pro každého tak viditelným a stěžejním nositelem prvního dílu a někdy je musíte opravdu mezi řádky doslova vyškrabovat, je ale očividné, že komiks z mého pohledu zajímavě otevírá několik zajímavých témat.

Obecná myšlenka stvoření geniální sportovce, který bude jakýmsi Terminátorem nebo Supermanem společnosti, je bohužel velmi přesná a výstižná. Touha za dokonalostí, přesností a výkonností naši společnosti pohlcuje a chybí mnohem otevřenější a rozmanitější pohled na spoustu problematik. Blue Lock sice nejde (alespoň prvoplánově) toto myšlení rozbít, ale svým přemýšlením nad extrémním plánem Džinpači Ega nutí čtenáře k alespoň částečnému zamyšlení nad sportovním/celebritostním pohledem a celkové touhy o jedinečný individuální úspěch. 

Na druhé straně komiks přináší především pohled na fotbal jako světový fenomén, který je obecně přijímaný pozitivně a ve stejném smyslu umí i spoustu dětí přitáhnout ke sportování a namotivovat se stát silnějšími a úspěšnějšími jedinci. Ať už to prakticky znamená pro každého něco jiného.

Pro naše hrdiny v komiksu je to ale možná až posedlá touha za něčím, co jim může i zničit život, nebo minimálně hodně negativně ovlivnit. Dostáváme se tak ke klasické problematice, která se okolo profesionálního sportování v posledních dekádách utváří. Na to si ale každý musí najít odpověď sám a aplikovat ji buď přímo na sebe, nebo na další generaci.

Tento komiks je tak krásnou ukázkou toho, jak pomocí něčeho, co bezmezně milujeme, nás může snadno i porazit a stahovat dolů.

7

Fotbalový Blue Lock #1 je zajímavým rozjezdem jedné z nejpopulárnějších manga sérií a první díl tomu rozhodně odpovídá. Hned v prvním díle autoři nastolí hned několik zajímavých (nejen) fotbalových témat se společenským přesahem. Další díly ukáží, jak tyto témata myslí autoři vážně. Já se budu rozhodně těšit a vy byste se měli do této mangy začíst, i když nejste fanoušek fotbalu.