Recenze komiksu Brutal: #5

Recenze komiksu Brutal: #5

Policejní detektiv Hiroki Dan už popáté vstupuje na český manga trh. Tentokrát se musí vypořádat s šikanou a domácím násilím. Dopadne a potrestá všechny hříšníky? Nebo se konečně i on bude muset zodpovídat ze svých činů?

Pátý díl komiksové série Brutal pokračuje přesně ve stejném stylu jako předchozí 4 díly. Opět se tu setkáváme s několika příběhy (v tomto případě pouze se dvěma), které už po několika stránkách dávají jasně najevo, jak se bude celý příběh odehrávat. 

Letos jsem si připravil speciální stromek. Chceš ho vidět?
Něco se nám snaží říct, že? Prosím?
Hiroki Dan

Příběhy jsou opět zasazeny do až utopické a stereotypní společnosti, která je až přehnaně stratifikovaná. Ať už společenským postavením, nebo různými předsudky. V obou případech je Hiroki Dan nějakým způsobem nablízku a opět na způsob Deus Ex Machina dopadne vraha. Bez detektivní práce, pouze nám ukáže výsledek svého soudu. Výsledek svého potrestání. Brutálního potrestání.

Oba příběhy jsou bez vedlejších etických i právních odpovědností soudce. Navíc se stále nedozvíme nic konkrétního ani o osobním příběhu hlavního hrdiny, který si tak bohužel svoje místo získává pouze v exekutorské roli. 

Chtělo by se napsat, že je to vlastně to samé, ale už popáté. A ono tomu tak je. Pokud vás tedy bavily předchozí díly a baví vás kresba s trochou násilí a sprostých slov, tak pravděpodobně tento pátý díl bude i nadále pro vás.

Pokud se chcete posouvat v příběhu a čekáte na nějaké větší rozpracování náznaků Danovi minulosti z předchozího dílu, tak vás musím zklamat. Tento díl vám představí „pouze“ to, co jste už 4x četli a viděli. Navíc s nejméně brutálními „záběry“, a příběhy založené na největším (a v sérii opakovaných) klišé.