Back to the 90’s – Sony Playstation Classic

Back to the 90’s – Sony Playstation Classic

Retro je v módě a tak se Sony rozhodlo nezůstat pozadu a ještě před uvedením Playstation 5 si připomenout staré dobré časy. A tak tu máme retro edici Sony Playstation Classic, která je velmi přesnou napodobeninou původní verze Sony Playstation. K tomu dostanete 2 ovladače a 20 her. Dobrý, že? 

První dojmy: Je to malé

Je to malý! Už krabička, kterou mi  prodavač předával nebyla největší, ale po rozbalení to byl menší šok. V krabici jsem našel něco, co velikostí nepřipomínalo tu starou dobrou pevnou klasiku, ale spíše „prťavou“ lehkou plastovou hračku. Po krátkém vzpamatování a po připojení k monitoru (zapomeňte na SCART, je tu HDMI) už naběhla úvodní znělka a s ní pomalu i vzpomínky a nostalgie.

Sony Playstation Classic

Seznam her

Sony se rozhodla do své miniretro konzole nahrát „pouhých“ 20 her. Nedá se říct,že by ten výběr her nebyl dobrý, nicméně umím si představit, že by mohl být větší. Pro evropskou verzi Sony Playstation Classic byly vybrány tyto hry:

 1. Battle Arena Toshiden
  Neznal jsem, ale z videí to vypadá na fajn bojovku. Ale já vždycky raději Tekkena …
 2. Cool Boarders 2
  Dobré snowboardové závody. Na zimní sporty já nikdy moc nebyl, takže jsem si dal pár jízd, když je ta zima, a zase jsem prkno uklidil na půdu 🙂
 3. Destruction Derby
  Totální destrukce. Pěkně jsme si připomněl tehdejší fyziku automobilových her. Stále super destruktivní zážitek 🙂
 4. Final Fantasy VII
  Dnes už legendární díl této neúnavné série, která i v roce 2018 neubírá na síle. Málokdo ale ví, že Final Fantasy VII měl být poslední díl série. Ze hry se stal hit a tak dnes už tu máme Final Fantasy s pořadovým číslem XV. A navíc se velmi intenzivně mluví o remaku FF VII. Mno uvidíme.
 5. Grand Theft Auto
  Grand Theft Auto V je jednou z nejlépe hodnocených a nejlépe prodávaných her současnosti. Já ho hrál na PS 3 i PS 4. Hráli jste ale jeho první díl? Já bohužel ne (začal jsem s GTA až od druhého dílu), takže až si najdu čas, tak tento rest dohoním.
 6. Intelligent Qube
  Puzzle hry mě nikdy nebavily a to v žádné podobě. Takže vyzkoušejte za mě a řekněte mi, jestli dělám chybu 😉
 7. Jumping Flash
  Pro mě absolutní neznámá. Uvidím, jestli najdu chuť zkusit něco nového a dle videí i nezvyklého.
 8. Metal Gear Solid
  Pro mě asi největší srdcovka původního Playstationu. První díl MGS řadím i po letech stále hodně vysoko a to především kvůli vynikajícímu příběhu, dřívější hratelnosti a skvělému dabingu. Samotný gameplay trochu ohlodal čas, ale příběh, dialogy a celkově audio odolalo. 
 9. Mr DrillerTak tohle si pamatuju moc dobře a už se těším, jak se k tomu vrátím. Principově jednoduché a velmi návykové.
 10. Oddworld: Abe´s Oddysee
  Abeho jsem jako malý miloval. Jeho roztomilé „OK“ si pamatuju dodnes 🙂 Výborná logická plošinovka s doteď velmi roztomilou grafikou, která přečkala více jak 20 let a stále vypadá k světu. Doporučuji.
 11. Revelations: Persona
  Tento titul jsem neznal, vypadá to na jakési RPG. Mno uvidíme.
 12. Rayman
  Výborná adventura, která dala základ mnoha dalším plošinovkám.
 13. Resident Evil Director´s Cut
  Jedna z tradičních herních sérií Sony Playstation, která dodnes svoji kvalitou ohromuje na nejnovějších konzolí. A navíc je tento první díl přístupný ve speciálním Director´s Cutu, který mj. přidává nové obtížnosti nebo nové skiny zbraní a nepřátel.
 14. Ridge Racer Type
  Když jsem hrál R4 jako dítě, měl jsem ho původně jako náhražku Gran Turisma a to opravdu není. Proto se mi hra v dětství moc nelíbila, respektiva jsem si na ni musel velmi zvykat. Nyní ale jsem ji zapnul s chutí a chytla mě hned napoprvé. To Grand Prix je sakra těžké vyhrát 🙂
 15. Super Puzzle Fighter II Turbo
  Tento typ her zrovna nehraju, ale prý je to dle ohlasů dobrá hra. Dejte vědět, jestli se i Vám líbila.
 16.  Syphon FilterJako malý jsem hrál druhý díl a dost mě to bavilo. Gab Logan byl vcelku velmi dobrá alternativa pro můj oblíbený Metal Gear Solid. Škoda, že série nepřežila do dnešní generace konzolí a tuto akční-stealth sérii už dnes znají jen opravdoví fajnšmekři.
 17. Tekken 3
  Eddie, Ling, Panda, Mokujin, King, Yoshimitsu a mnoho dalších starých známých, se kterými jsme spolu s kamarády bojovali. Těžká nostalgie …
 18. Tom Clancy´s Rainbow SixHrál jsem jen demo této taktické hry, takže se těším na plnou verzi hry. 
 19. Twisted Metal
  Titul znám jen dle jména, určitě vyzkouším. Gameplay vypadá totiž docela příjemně ujetě 🙂
 20. Wild Arms
  JRPG moc nemusím (až na výjimku FF), takže tato hra mě asi mine.  

Docela rozmanitý seznam, že? Inu, ale i tak mi tam dost zásadních her chybí. Například: Tomb Raider (ale vyšel jeho povedený remaster a stále vycházejí kvalitní hry ze série), Crash a Spyro (oba ale mají velmi podařené remastery), Gran Turismo, Colin Mcrae Rally (především druhý díl byl skvělý), Tony Hawk’s Pro Skater (dvojka byla výborná), MediEvil (chystá se remake), Tenchu, DriverVagrant StoryLegacy of Kain: Soul Reaver (velmi bych si přál remaster), Silent HillCastlevania atd.

Jak vidět, chybí toho hodně, ale na druhou stranu i současná kolekce 20 her nabízí dost velký a rozmanitý průřez touto ikonickou platformou a dokáže Vás zabavit na docela dlouhou dobu. Staré hry se vyznačují docela těžkou obtížností oproti dnešním hrám. 

Co se moc nepovedlo

Asi nejvíce mi vadí hned 2 věci: Prvně je to absence Dualshocku u ovladače a zbytečná kabeláž. Musíte tak sedět docela blízko televizi/monitoru. Druhá věc je nemožnost se připojit na PSN a stáhnout si tak (koupit) staré hry a zahrát si více jak 20 skvělých retro her. Takhle to dělá z konzole prostě jednorázovou rychlovku. 

Celkově se mi retro konzole líbí. Velká škoda, že je to jen taková jednorázová jednohubka a po nějakém čase se z konzole stane jen archivní kousek. Kdyby Sony si dalo práci a měli bychom možnost si přes PSN nakupovat retro hry, byla by to neskutečná pecka. Je tolik her z PS 1, které by si zasloužily, aby dnešní generace si je zkusila zahrát. 

Další nevýhodou „nové“ konzole je zpětná nekompatibilita. Pokud máte doma starý Playstation, tak na ten nový nemůžete použít nic. Tedy pokud máte ovladač s Dualshockem nebo paměťovou kartu s uloženými pozicemi, tak je u Sony Playstation Classic nelze použít. Na výměnu disků rovnou zapomenete ihned poté, co uvidíte velikost přístroje. Navíc retro konzole nemá otvíratelnou část na CD, je to pouze imitace.

Pokud máte rádi retro, nebo už Vás současné hry trochu omrzely, tak tímto nákupem chybu neuděláte. Startovní cena, která byla stanovena na 2 600 CZK, po Vánocích rychle polevila a nyní se konzole prodává za již sympatičtějších 1 600 CZK. To mi přijde už jako výrazně férovější nabídka.

Fotogalerie