Snyder Cut nebyl první, znáte historii sestřihu Richard Donner’s Superman II?

Snyder Cut nebyl první, znáte historii sestřihu Richard Donner’s Superman II? © Warner Bros.

Stále ještě rezonují dozvuky Snyderovy čtyřhodinové verze Justice League. Převážné většině fanoušků se nová verze líbí, ačkoli ji neoznačují za nejlepší film, co kdy viděli. Oživení Snyderovy verze je označováno jako velmi unikátní projekt, který se zrodil především díky fanouškům. Věděli jste ale, že nejde o první takto výraznou filmovou předělávku? Shodou okolností se jedná také o DC projekt.

V březnu roku 1977 v Anglii bylo zahájeno natáčení Supermana s hlavním představitelem Christopherem Reevem a pod režijní taktovkou Richarda Donnera. Spolu ale s natáčením prvního dílu se natáčel souběžně i díl druhý. Už záhy po začátku natáčení režisér Donner přešvihl rozpočet a práce na druhém dílu tak musely být pozastaveny. Původní plán souběžně natáčet oba filmy tak vydržel doslova jen několik měsíců. 

V říjnu 1977 tak bylo z druhého dílu Supermana natočeno přibližně 75 % záběrů. Zbývalo dotočit scény se Zodem a jeho následné řádění po Americe.

Donner se tak po ukončení prací na sequelu musel pochopitelně soustředit především na dokončení prvního dílu. Ten se nakonec do kin zvládlo dostat v prosinci 1978 a sklidil zasloužený úspěch.

Jak to bývá, po úspěšném filmu producenti neváhají a začnou chystat pokračování. Ten už ale v tomto případě měli přeci skoro natočený, že?

Ano, ale producenti se rozhodli, že upraví scénář druhého dílu a dotočení filmu svěří jinému režisérovi. Konkrétně Richardu Lesterovi. Ten spoustu scén buď přetočil, nebo úplně odstranil. Nicméně film úspěšně dokončil a poslal do kin v roce 1980. 

Roky běžely dál. Christopher Reeve si stihl mezitím zahrát ve dvou dalších o hodně méně úspěšných pokračování a na původní scénář k druhému Supermanovi se pozapomnělo. Ale až do začátku nového milénia, kdy v roce 2001 byly objeveny nepoužité Donnerovy záběry druhého dílu. A ne jen několik záběrů. V Anglii se našlo celkem 6 tun záběrů.

Donner spolu se střihačem Thauem a Mankiewiczem (a především po naléhání fanoušků na producenty, kteří s dokončením následně souhlasili) začali znovu pracovat na filmu, který se začal točit v roce 1977. Tady se dostáváme prakticky do stejné situace, jako byl Snyder minulý rok. Bohužel Donner to měl stížené o několik podmínek. Tou největší byl fakt, že hlavní představitel Supermana Christopher Reeve byl mrtvý a bylo tak nemožné dotočit chybějící scény.

Donner tak musel velmi improvizovat. Dokonce musel použít i záběry z kamerových zkoušek, které Lester natočil v roce 1978. Jednalo se o jednu z klíčových scén mezi Clarkem Kentem a Lois Lane.V jiných záběrech musel původního představitele Supermana nahradit dvojníkem.

Vše se nakonec podařilo dát dohromady a film si odbyl premiéru 2. listopadu 2006. Divácké ohlasy se po těch letech různí. Jedni říkají, že jde prakticky o nový film. Jiní pořád tvrdí, že se kvalita nezlepšila. Názor si můžete udělat sami. DVD a BluRay verze filmu vyšla ještě v ten samý rok jako premiéra filmu.

Zdroj: Wikipedia