Recenze: Peacemaker 2022

Recenze: Peacemaker 2022 © HBO Max

Po celkem svižné a vtipné komiksové týmovce The Suicide Squad dostal svůj seriálový spin-off jeden z přeživších Projektu Starfish. Tím je (možná pro někoho) mírotvůrce Peacemaker. A důvod? Peacemaker by měl především zabíjet a bavit. Ale daří se mu to?

One of the most important things about killing someone, to me, is a fucking dove of peace on the weapon.
Peacemaker

Seriálový Peacemaker naštěstí navazuje tam, kde film The Suicide Squad skončil. Zvěsti o prequelu se nepotvrdili a diváci tak mohou pokračovat v příběhu Peacemakera. Tohle rozhodnutí určitě kvituju. Jednak nemusí omlazovat perfektně na roli pasujícího Johna Cenu, ale především máme možnost se dozvědět i něco o Peacemakerovi samotném i jeho možném přerodu ve vážněji pojatém hrdinovi.

The Peacemaker

Hlavní hrdina Christopher Smith aka Peacemaker se na začátku seriálu nachází v nemocnici. Proč se tam dostal, na to se podívejte právě ve filmu The Suicide Squad. Důležité je, že Peacemaker přežil. To není spoiler, ale postkreditová informace a tak nějak očekávatelný fakt, když sledujete seriál s jeho jménem.

Hodnotit seriál je pro mě obtížné a to z mnoha důvodů. Ten hlavní je, že vlastně sám stále ani po několikadenním odstupu nevím, jak seriál The Peacemaker uchopit a hodnotit. Seriál obsahuje prakticky vše, co lze. Komedii, tragédii, výchovné i politické agitky, akci, smutek, napětí a hlavně vtip.

Na poměrně krátké sérii tak dostanete takovou bonboniéru, kdy každých 10 minut ochutnáváte něco jiného. Ze začátku mi to přišlo jako super věc, ale postupem času mě právě tato nevyrovnanost celkem štvala.

Týmové problémy

Jak jsme si už řekli, seriál začíná tam, kde postava Peacemakera ve filmu skončila – v nemocnici. Hned v ní se seznámíme i s celým týmem, který nejde jinak pojmenovat než stereotypně papírově vytvořený. Tvůrci si hodily nejklasičtější šablony postav na papír a dle nich sháněli herce. Jak byste si představovali klasického ajtáka, američanku, femme fatale, kung fu maniaka, vyšetřovalku FBI?

Uff, teď mě máte asi za klasického toxického parchanta, ale věřte mi, že tohle je přeci strašný oldschool, ne? Sestavovat tým dle vnějších znaků je pro mě osobně prostě pod určitou úrovní a nechutností. Neberu nikomu právo na slávu, ba naopak, ale přeci svět není tak černobílý. A jestli někdo složil takto tým jen kvůli tomu, aby mohl následně moralizovat a agitovat, tak to se zrovna nepovedlo.

Pojďme raději dál, ať se dostaneme k samotnému seriálu. Ten hned zkraje dělá jednu věc. Přetvoří Peacemakera z celkem (v rámci možností) vážné postavy na komediální. Takový klasický Homer Simpson v nejlepších letech dalo by se říct. Především v prvních třech dílech je Peacemaker vylíčen jako naprostý hulvát a magor a v tu chvíli seriál totálně boduje. Takto skvělou superhrdinskou ujetou komedii jsem dlouho neviděl.

Může za to režisér celého seriálu, ale především oněch třech dílů, James Gunn, který dostal od DC hodně volnosti. Obdobně tak jako ve filmu The Suicide Squad tu Gunn ukazuje, že mu daná volnost svědčí a užívá si ji prakticky v každém díle, který režíruje.

Nepřehlédněte
Recenze: The Suicide Squad (2021)

Nový Sebevražedný oddíl je tu. Tentokrát pod vedením zkušeného "marveláckého" režiséra, ale se stejnou náplní mise - opět zachránit sv...

Bohužel po prvních dílech Peacemakerovi dochází komediálně dech a snaží se o vážnější notu. A zde prostě seriál neumí pracovat s vícero tématy. Kromě serióznějších rodinných témat (ano, je to v tomto ohledu klasický americký seriál) se snaží stále o komediální prvky, které už ale nesnesou silné měřítko a především vystavování emociálních oblouků je jedna velká fraška.

Silné emociální momenty nakonec ale přijdou, i když asi ne tolikrát, jak autoři čekali. A také ne u těch, které bychom čekali zase my a určitě také v omezenější formě. Seriálu zde chybí lepší timing nejen na vtip, ale i právě na vážnější emoce. Mnohdy se snaží během stejné chvíle emocionálně šokovat a přitom bavit a to se seriálu krutě nedaří. Seriál jako by se neuměl rozhodnout, čím vlastně chce být. Chce být vše, ale zároveň není nic. Jako by se bál projevit a ukázat naplno, co je vlastně zač. Je to škoda, protože to zbrzdění v druhé polovině seriálu je velké a seriálu vysloveně škodí.

Seriál tak dále táhne prakticky jen John Cena, který jako by se pro roli Peacemakera narodil. Vysoce upoutává na sebe všechnu pozornost a z týmu nenechává vyniknout žádnou jinou (lidskou) postavu. Tým, který je kolem něho vystaven, působí uměle a i když pomocí spousty netradičních dialogů se snaží o určitou chemii, tak se mu dlouho nedaří tým propojit.

6

Peacemaker je nakonec průměrnou seriálovou adaptací jedné tragikomedické superhrdinské postavy, kterou nám tvůrci servírují v krátké, ale o to intenzivnější podívané. Bohužel nekonzistentnost žánru sráží celý seriál do lehce nadprůměrného hodnocení. Tomu přispívá prakticky One Man Show v podání Johna Ceny aka Peacemakera. Dlouho jsem neviděl herce, který by se pro svoji roli tolik hodil a nadchnul. Bohužel to samé nemohu říct o ostatních hercích, kteří zde hrají většinou jen doplňkové postavy.