Recenze: The Batman 2022

Recenze: The Batman 2022 © Warner Bros.

Jedna z bezesporu největších komiksových událostí tohoto roku je konečně tady. Ano, je řeč o jednom z nejznámějších maskovaných hrdinů všech dob – Batmanovi. Jako velký fanoušek právě této postavy jsem poslední tři měsíce urputně čekal, až uvidím konečně nové ztvárnění Batmana. Stálo čekání za to a je Pattinsonův Batman ten nejlepší?

Na finální hodnocení si počkejme na konec recenze. Pojďme nyní postupně rozkrýt, jaký je nový Batman vlastně film.

Zastavme se ještě chvilku před samotným filmem u jeho marketingu. Vše, co studio vypustilo, tak fungovalo. Tři geniální trailery se skvělou hudbou, akcí a emoci. Samostatné soundtracky fanoušci přijali taky skvěle. Plakáty a vůbec grafické materiály byly perfektně navržené, zapadaly do celkového vyznění filmu. Riddler jako sériový vrah. Batman hledající pravdu a především pomstu.

Prostě nádhera a po dlouhé době marketing, který opravdu uměl nalákat do kina. Stačí to ale k dokonalému filmu? Stala se někde chyba, nebo nám Matt Reeves naservíroval desítkový film?

The Batman 

Nový Batman toho opravdu nabízí hodně. Na celkové délce tří hodin zažijeme s Batmanem jedno z nejatmosferičtějších, ale zároveň i nejreálnějších dobrodružství. Batman je ve svém povolaní teprve krátce, nezná ještě dobře svoje schopnosti a limity a přitom musí čelit opravdu děsivému teroristovi, který zabíjí bohaté a zkorumpované politiky. Do toho všeho není stále ještě vyrovnaný se svým údělem. 

Matt Reeves se rozhodl (a v celku správně), že nebude dělat další nudný origin Batmana a místo toho nám ukáže chybujícího mladého emočně ne úplně vyzrálého gothamského prince. Netrvá tak dlouho a hned po několika minutách filmu se Batman objeví na scéně a velmi rychle divákovi ukáže, co od něho může čekat. Se svými protivníky nesmlouvá a místo toho volí sílu, agresi, nátlakový strach. Batmanův nástup do filmu je jedním z velkých pozitiv celého filmu. Nemusíme čekat dlouhé desítky minut nebo snad hodiny, Pattinson ukazuje hned od začátku, že se do role hodí a s nikým o tom smlouvat nebude. 

Postupně Reeves servíruje jedny z opravdu hutných a vizuálně sice nádherných, ale pro běžného diváka velmi náročných scén. V kombinaci s dlouhou stopáží, děsivé atmosféry a barevné palety se z filmu stává těžká podívaná. Snahy Warner Bros. o dvou miliardový trhák po vzoru nového Spider-Mana nebudou naplněny. Film v kinech se tak bude muset spokojit s výrazně nižšími příjmy na úrovni  několika stovek milionů dolarů. 

Výměnou za to jsme ale dostali opravdu parádní filmové zpracování a perfektní filmařské řemeslo. Audiovizuálně film vypadá autorsky a už jen kvůli tomu byste měli navštívit kino, ideálně IMAX nebo Atmos. Zvukové a grafické zpracování je na maximální úrovni a spolu s tím i herecké výkony. Co tomu tedy do absolutoria chybí?

Film trpí klasickým neduhem. Obsahuje na jeden film až moc materiálu a i když zde měl režisér tři hodiny k odvyprávění celého příběhu, tak tento koncept nemusí sednout každému. 

Mnohem lepším a klasičtějším konceptem by bylo ubrat na postavách (a tím pádem i na stopáži) a obsah si pošetřit do případných dalších pokračování. Tříhodinová délka s opravdu někdy těžkými záběry nenechá mozku odpočinout a dříve nebo později budete s filmem bojovat. Ne všichni, ale většina určitě.

Detektivní linka, která táhne celý příběh, bohužel není natolik pevná a souvislá. Stane se tak, že vyprávění vázne a film se tak začne točit v kruhu. Navíc hlavní postavy dělají logické chyby a začnou dělat divné postupy. 

Upír, nebo netopýr?

To bylo řečí ohledně nového představitele Pattinson, že nezvládne přerod z teenagerovské role do temného rytíře. A výsledek? Pattinson je jako Batman naprosto ultimátní. Zamiloval jsem si jeho minimalistické hraní pohledem, ze kterého šel strach, ale i touha po jeho pomstě. I přes jeho masku pouze skrze oči můžete sledovat, co se mu děje v hlavě a číst jeho myšlenky. Scény, kdy se tak děje, jsou pro mě naprosto bezkonkurenční a Pattinson spolu s Reevesem zde odvádějí maximální možnou filmařinu.

Pokud tedy někdo měl strach, že Pattinson v takto významné roli vyhoří, tak jeho obavy byly zcela zbytečné. Pattinson od dob Stmívání a Harryho Pottera udělal opravdu velký progres a netvrdím, že Batman je/bude jeho vrcholem, ale zcela určitě v Batmanovi ukazuje, že je to perspektivní kvalitní herec.

Fear is a tool. When that light hits the sky, it’s not just a call. It’s a warning. For them.
Batman

Druhá strana věci je potom Bruce Wayne, který (a to především kvůli scénáři) tolik v podání Pattinsona nevynikne. Scénář mu to prostě nedovolí.  

Kdo je vládcem Gothamu?

Jinými slovy, je Reevesova vize lepší jak Nolanova nebo Burtonova? Hodně těžká a vlastně zároveň i trochu nefér otázka. Burton, Nolan, Schumacher a vlastně i Snyder měli hned několik příležitostí, jak vybudovat Batmanovu image. Reeves měl zatím pokus jen jeden, i když tedy zase v rámci jednoho filmu nejdelší. Reeves se rozhodl, že udělá Batmana, který tu ještě nebyl. Mladého, chybujícího, realističtějšího. Ano, Reevesova vize jde podle mě ještě za určitou hranu realističnosti, kterou jsme mohli vidět u Nolana.

Batman je zde opravdu reálný a jelikož není zatížený nesmyslnými gadgety, tak i uvěřitelný. Neumí v podstatě ani létat, nemá za sebou celé technologické oddělení, ale žene ho pomsta. Má vlastní problémy, které ho stále tíží a musí se s nimi vypořádat. Sám.

Proti němu stojí v Gothamu reální nepřátelé, které koneckonců známe z našeho reálného života. Nikdo z nich nemá nadlidské schopnosti, ale svoji hrůzu nahání inteligentem, výhrůžkami, penězi, mocí a i terorem. 

A jestli je Pattinson lepší jak Bale? Troufnu si říct, že zatím ne. Pattinson by potřeboval dostat ještě mnohem více (smysluplného) prostoru jako Bruce Wayne, abychom poznali kompletní charakter hraný Pattinsonem. 

Jestli se ale dalšího pokusu dočkáme, není stále v tuto dobu jisté. Ale nový Batman nabízí velký potenciál. Konečně by mohl opustit filmové záporáky a mohl by představit některé méně známé, ale o to více a kreativněji uchopené jedince. Black Mask, Kloboučník, Poison Ivy, Firefly, Scarecrow by do reálněji pojatého Gothamu mohli zapadnout.

Obavu mám jen, aby Reeves nepodlehl nátlaku fanoušků a studia a v případě participace i na dalších dílech si uchoval své autorské zájmy. Konec filmu mě o tom moc nepřesvědčil. Smíchu už bylo hodně.

8

Reevesův Batman je skvělý film plný autorských sebevědomých nápadů a nabízí jedno z nejlepších filmařských zpracování. Bohužel se ale tím film stává až moc nedostupný a většina běžných diváků bude muset prolomovat několik fasád filmu.

Pro ale opravdové fanoušky je tento film vykoupením a splněním mnoha komiksových přání. Pattinsonův Batman nezklamal, naopak. Stal se ultimátním zpracováním, kterým možná v dalších dílech pokoří i své předchůdce. Budu mu držet palce. Tohle je totiž Batman, které jsme si přáli a také zasloužili.