Recenze: Batman ’89 #1

Recenze: Batman ’89 #1 © DC Comics

Nostalgičtí fanoušci Batmana se konečně dočkali. Na trh konečně doputoval první sešit šestidílného komiksu Batman ’89, který se odehrává ve světě Tima Burtona a jeho zpracování Batmana z přelomu 80. a 90. let minulého století. Povedl se návrat do burtonovské atmosféry a s čím nebo kým se musí Batman utkat tentokrát?

Burtonův Batman

Bez většího nátlaku se přiznávám, že Burtonův Batman je pro mě jedním z nejlepších komiksových filmů. Mám tedy na mysli jeho pokračování Batman se vrací z roku 1992 a to především díky hororové atmosféře, na kterou by se neměli rozhodně dívat mladší diváci. Proto neskrývám nadšení, když někdo na tuto atmosféru chce navázat.

With your backing, Bruce… We’re going to take down Batman.
Harvey Dent

Komiks si z burtonových filmů vypůjčuje vše podstatné. Tedy nejen příběh a zasazení do Gothamu, ale především vizuální zpracování Batmanova obleku, Batmobilu a i například Harveyho Denta na motivy jeho původního představitele Billyho Dee Williamse. Pokud jste tedy fanoušci Burtona, tak tento komiks je přímo pro vás. Navíc komiks vychází v době, kdy Michael Keaton dokončil své scény ve filmu The Flash. Pěkné načasování.

Aby pomyslná kontinuita komiksu s filmem zůstala zachována, tak se scénáře ujal Sam Hamm, který spolupracoval i na scénáři k filmu Batman z roku 1989. Dalším potěšujícím faktem je, že autoři záměrně vynechali filmy Batman navždy a Batman a Robin.

Batman vs. Dent

O co vlastně v celé šestidílné sérii vlastně jde? Po událostech z filmu Batman se vrací panuje v Gothamu chaos, který je důsledkem války mezi gangem zločinců inspirovaných Jokerem a skupinou strážců převlečených za Batmana. Okresní prokurátor Harvey Dent je odhodlaný vyčistit ulice a přísahá, že zneškodní skutečného Batmana, kterého považuje zodpovědného za inspiraci těchto napodobitelů.

Také chce odstranit policejního komisaře Jima Gordona, který s Batmanem tajně udržuje úzké kontakty a představuje možnou překážku v Dentově cestě stát se generálním prokurátorem.

Se zneškodněním Batmana požádá o pomoc Bruce Wayna a pro odstranění Jima Gordona chce využít svoji snoubenku Barbary Gordon, která má se svým otcem napjatý vztah.

Atmosféra se (zatím) nedostavila

Jakkoli jsem tu zmiňoval, že se autoři snaží navázat na filmovou atmosféru, tak alespoň v prvním sešitě se mi nepodařilo naladit na tuto notu. Je fajn vidět kostým Batmana i Batmobil z původních filmů opět v akci, ale průměrná kresba a především špatná barevná paleta coloringu mě prostě do původní filmové verze Gothamu nevtáhla. Zde bych opravdu ocenil hororovější a temnější paletu barev tak, jak je známe z obou filmů.

P.S. Další mínus, které ale nezapočítávám do celkového hodnocení je fakt, že další díl vychází až za měsíc a tedy se vydání komiksu protáhne na skoro celý půlrok 🙁

6

První sešit Batman ’89 nabízí vlažný rozjezd do mého nejoblíbenějšího Batman světa. Pro atmosféru Burtonova ztvárnění Gothamu je tu uděláno maximum, ale i tak to zatím nestačí. Kresba je průměrná a celou atmosféru původní „hororové“ verze velmi snižuje špatně zvolená paleta barev. I tak se ale velmi těším na další sešity, které snad už budou děsivější a napínavější.