Recenze komiksového crossoveru: Batman/Fortnite: Bod Nula

Recenze komiksového crossoveru: Batman/Fortnite: Bod Nula © DC Comics

Tak jsme se dočkali jednoho z největších crossoverů. Batmana pohltil Fortnite a fanoušci vzali toto spojení dvou největších současných ikon přímo útokem. Povedlo se sloučit nejznámějšího komiksového hrdinu s nejhranější multiplayer akcí? 

Harley Quinn: Já to tady zbožňuju! Můžu se prát a převlíkat! A prát se! A umřít! A zase se zvednout a zopáknout si to! A vypadat přitom úžasně! Všecko to bojování a naprostá ztřeštěnost tohoto ostrova … Tohle je něco pro mě! Tady jsem doma!

Krátké video dojmy

Pokud vás nebaví číst, vše podstatné jsem shrnul ve videu.

Batman a Fortnite, proč?

Přiznám se osobně, že když Crew ohlásili toto trochu netradiční spojení, tak jsem neoplýval nadšením. Crossovery mám rád, ale ne za každou cenu. Na druhou stranu mě myšlenka Batmana ve světe Fortnite i trochu lákala a něčím podvědomě dosti zajímala. 

Nemám příliš v oblibě Fortine, Apex i Warzone. Jsou to hry, u kterých se dostatečně nebavím a nenaplňují mě novými kvalitními zážitky. Ale respektuju jejich produkční hodnoty a velkou členskou základnou. Na tomto spojení mě spíše zaujal nápad ředitele Epic Games Donalda Mustarda a scénáristy Christose Gage, jakou připraví zápletku pro tento neobvyklý crossover.

A evidentně jsem nebyl sám, koho nejznámější komiksový detektiv ve světe Fortnite zajímal. I hned poté, co Crew ohlásilo vydání šestidílného komiksu, byly předobjednávky vyprodány. Bohužel se později ukázalo, že spoustu výtisků se dostalo do rukou překupníků, kteří nabízely na aukčních portálech prodeje komiksu po stovkách kusech za několikanásobné ceny. U komiksu (nejen, ale především) pro děti toto absolutně odmítám a nemám s tímto druhem nenažraných přeprodejců slitování. Shame on you, parchanti.

Zpět ale ke komiksu, který se nakonec dočkal úspěšného dotisku, který měl už pokrýt všechnu poptávku. Batman/Fortnite: Bod Nula (v originále Batman/Fortnite: Zero Point) byl unikátní nejen svým propojením dvou světů, ale připíše si mj. i další dva unikáty. Prvně každý výtisk obsahoval speciální kódy ke stažení různých tematických skinů do hry. Důležitějším milníkem je ale fakt, že komiks se v České republice začal prodávat ve stejný den jako v USA. Stalo se tak úplně poprvé, kdy komiks v ČR a USA vycházejí souběžně. Díky za to!

Tajemná bouře v Gothamu

Zápletka hlavní příběhu je vcelku prostá a účinná. Hned na úvodní stránce vás komiks nešetří a vrhne Batmana do hlavního problému. Do Gothamu přišla velmi silná bouřka a spolu s ní nevysvětlitelné jevy. Komisař Gordan se snaží Batmana upozornit, že je tu pár jedinců, kteří míří přímo k místu bouře. Po krátkém prozkoumání situace Batman narazí na Harley Quinn a nakonec je bouře oba dva pohltí a teleportuje na neznámé místo.

Zde však nikdo nemůže mluvit a navíc se Batmanovi a ostatním na neznámém místě každých 22 minut resetuje paměť. Jediné, co ale Batmanovi zbylo, je jeho inteligence, detektivní dedukce a schopnost se prát. Bude mu to stačit, aby přežil a odhalil, na jakém místě se nachází a jak se z něho dostat zpět do svého Gothamu?

Na to vám samozřejmě odpovídat nebudu. Jak vidíte, náčrt příběhu je to velmi prostý. Jedná se prakticky o takový survival úvod. Ale na tomto principu jsou postaveny všechny battle royal hry – přežít jako poslední.

Nepřehlédněte
První tři díly Batman/Fortnite budou mít dotisk

Pro nečekaný úspěch prvního dílu Batman/Fortnite plánuje nakladatelství CREW dotisk prvních tří dílů. Dotisk bude k prodeji až ke konci května a měl by vyjít v nákladu, který by měl pokrýt všechny poptávky.

Přiznám se, že mě komiks bavil především v první polovině, kdy Batman vyšetřuje a odhaluje tajemství nového místa, na kterém se nachází. Druhá polovina je již vysoce akční záležitostí a prakticky klasická týmovka s velkým počtem nových i starých postav.

Co mě ale nesmírně bavilo je na pozadí tohoto příběhu několik moc pěkných linek, které zde nebudu prozrazovat, ale například konec prvního sešitu dokázal nabídnout i dospělejší emoce, které prostupovalo celým komiksem. Tyto pasáže jsem si opravdu užíval a je to něco, co mě na tomto komiksu asi bavilo nejvíce. 

Co mi ale trochu rozmělnilo zážitek této v podstatě ryze akční týmovky je potom konec, který už trochu po vzoru filmových corssoverů, trochu kombinuje a příliš natahuje jednorázovou akční jízdu a tak pokud se vám toto spojení líbilo, další díly pravděpodobně přijdou. Případně se dočkáme nějakého dalšího propojení Batmana s Fortnite světem.

Celkově tak celá šestidílná série působí svěže, dynamicky a díky i kresbě, která je na skvělé úrovni, komiks i velmi dobře vypadá. Nejsem zvyklý na sešitové vydání, ale papír je velmi kvalitní a velmi dobře se čte a drží. Pokud tedy máte rádi Batmana nebo Fortnite, komiks se vám bude líbit.

7

Spojení Batmana a Fortnite je překvapivě dobrý nápad. Nabídne vše, co máte na obou značkách rádi. Batman ukáže svoje detektivní schopnosti i jeho schopnost boje, z Fortnite si zase autoři vypůjčili prostředí a frenetickou akční jízdu, která jako by se nechtěla zastavit. To vše je navíc spojeno s moc příjemnou linkou, která nabídne i dospělejší emoce.