Recenze temného komiksu Batman: Dvojník

Recenze temného komiksu Batman: Dvojník © DC Comics

Jaro 2022 patří Batmanovi. Po skvělém filmu The Batman vydalo Nakladatelství Crew prakticky současně s celosvětovým vydáním komiks Batman: Dvojník. V novém komiksu v Gothamu řádí Batmanův dvojník, který porušuje jedno z nejhlavnějších Batmanových pravidel – nezabíjet. Podaří se Batmanovi své čerstvě nabité jméno očistit? 

People hate rats. There are scared because there are small. Move quick. Long faces. Teeth, a tail. Synonymous with diseases. I get it. But dogs can be small. Move quick. Long faces. Teeth, a tail. Dogs carry diseases. Dog more likely to hurt you than a rat ever will. Dog can kill you. But we love dog.
Ratcatcher

Jedná se o další komiks z řady dospělejší série DC Black Labelu. Navíc pod scénářem je podepsaný i scénárista nového filmu s Pattinsonem – Mattson Tomlin.  Ten zasadil Batmana do velmi podobného období jako ve filmu. Batman je zde ve své roli sotva rok a už musí řešit poměrně těžký úkol, který by ho zaskočil i jako mnohem zkušenějšího. V Gothamu totiž není sám, ale objevil se Dvojník. S jedním, ale zásadním rozdílem. Dvojník zabíjí. 

Obdobně jako ve filmu, ani tady neznáte identitu Dvojníka a Batman bude muset využít všech svým sil, aby Dvojníka odhalil a hlavně dopadl.

Komiks nabízí skvělou atmosféru s perfektní kresbou. Tu má zde na starosti Andrea Sorrentino a vykresluje Gotham v absolutně ponuré atmosféře zahalené do intenzivního coloringu. Spolu s detaily obličejů a především kreativně rozmístěnými panely se tak jedná o vizuálně úchvatné čtení. Svoji temnou a někdy i nekonkrétní stylizací budete trávit minuty nad každou stránkou, které jsou opravdu úchvatné. Kresba mi sedla jako snad nikdy.

Díky Batmanově mládí a jeho chybovosti a možná naivitě tak dostáváme velmi citlivého a zranitelného Batmana. Batman zde krvácí a ztrácí půdu pod nohami. Jeho identita se otřásá a on musí všem dokázat svoji nevinu. Tohle mě prostě baví.

Dozvíme se mnoho o jeho psychických problémem v mládí a na scéně se objeví i několik známých postav, které ale hlavní linku nikterak neohrozí. Ta patří především ústřední dvojici (skrytý vtip).

Ačkoli je především v ČR prezentován komiks jako preguel/sequel filmu The Batman, tak se mi to moc nezdá. Oba Batmani mají hodně společné – jsou mladí, ve své profesi nezkušení. Jejich Gotham je bolavé temné místo. Ale jinou návaznost se mi nepodařilo vypátrat. To ale nevadí. Film i tento komiks jsou skvělými počiny a DC fanoušek může být zase po delší době spokojen.

Komiksu bych snad vytkl jen možná malinko jednoduchý a přímočařejší scénář, který z komiksu dělá rychlou jednohubku. A u některých panelů (především soubojových) bylo temnoty přeci jen trochu více. To jsou ale spíše jen malé vady na kráse. Já si tento komiks opravdu užil a věřím, že si ho užijete i vy.

9

Batman je mladý, chybující a v Gothamu se objevil Dvojník. Batman musí svého dvojníka vypátrat a oprášit svoje jméno a to se mu alespoň literárně daří. Batman: Dvojník je skvělý komiks s perfektní kresbou a scénářem. Tohle je pro DC fanoušky absolutní povinnost a pro Crew další úspěšný zářez na poli DC Black Labelu. Díky za to!