Vetřelčí série v podání filmu Alien:Romulus je opět v kinech a za 25 let se už tak rozrostla na celkem 9 filmů. Jak bych ohodnotil kvality jednotlivých filmů a seřadil do pomyslného žebříčku?
- Aliens (1986)
Cameron prostě umí. To je fakt, který musí prakticky každý uznat. A umí především i pokračování (nejen Aliens). Aliens jsou vlastně velká akční jízda, kde si to lidé rozdají s Vetřelci v prakticky otevřeném střetu. Je to větší, akčnější a dovolím si tvrdit, že i lepší jak první díl. - Alien (1979)
Klasika všech klasik, která prostě funguje i dnes. Ano, je to pomalejší. Je tam cítit i vidět retro, ale je to velmi kvalitní film, který se právem propsal do filmové historie. - Alien³ (1992)
Opět změna žánru a režiséra. Tentokrát jsme dostali pro jistotu dvě verze. Původní a režisérskou, která výjimečně mění celé vyznění filmu. Stále se nemohu rozhodnout, která verze je z nich lepší. Nicméně filmu nelze odpustit nepromyšlený scénář, kdy až moc účelově se zbavuje hlavních postav. Nakonec je ale z třetího dílu docela slušná žánrovka.
- Alien: Romulus (2024)
Slepenec prvních dvou filmů, který neurazí, ale ani nenadchne. Filmu chybí originalita a jeho jediný účel je propojit celé universum dohromady. Něco jako seriál Mandalorian. - Prometheus (2012)
Zklamání. A to velké. Pořád si ten večer pamatuji, jak jsme v kině Bio Oko všichni natěšení sedali do sedaček a mlčky odcházeli s kroutěním hlavy, co jsme to jako viděli.Geniální trailery nás sice nalákaly do kina, ale vzbudily tolik emocí a přehnané míry očekávání, že to zklamání bylo opravdu velké. Tématika Boha, hloupých postav a replik, zcela překopání vetřelčího univerza z toho filmu dělá kvalitativně nevyrovnaný film, který mohl být taaaak moc lepší. Škoda. - Alien: Resurrection (1997)
Návrat hlavní hrdinky ve velkém stylu? Ne tak docela. Na druhou stranu je to stravitelný film, který ale možná celé universum dosti zlehčuje. A to se nemusí líbit každému. - Alien: Covenant (2017)
Další pokus a ještě větší propadák. Děj filmu je tak pitomý, že ho trumfují ještě trapnější úmrtí. V kině se diváci regulérně smáli, když začaly padat první mrtvoly a já pomalu s nimi. Tak moc hloupé a naivní vyprávění jsme dostali. Takto už prosím ne. - Alien vs. Predator (2004)
Ne že bych se na tento crossover, který byl naznačen už v roce 1990 ve filmu Predátor 2, netěšil, ale dosti mě zarazilo prostředí, ve kterém se film odehrává. Postavy opět tak nějak do počtu a jediné, co je na tomto filmu zajímavé, tak jsou postavy predátorů a hlavní hrdinky Machiko. - Aliens vs. Predator: Requiem (2007)
Říká se tomu kalibrační sonda a evidentně někomu chyběla. Ten film je tak tmavý, že pokud si nezvýšíte jas, tak prakticky nevidíte, co se v něm děje. Ale ono je to možná dobře. Klasický „slasher“ na americkém venkově. Asi si každý umí domyslet předem, jak to bude probíhat.