Recenze: Bond In Motion Prague 2024

Recenze: Bond In Motion Prague 2024 © bondinmotion.cz

Bond, James Bond. Kdo by hlavního hrdinu románů Iana Fleminga neznal. Prakticky už více jak 60 let (přesněji 62 v době psaní tohoto textu) se tento hrdina v podání hned několika herců vcelku pravidelně objevuje v kinech a méně či více naplňuje divácké očekávání.

I když nejsem velký fanoušek hrdiny, který neumí míchat pití, (prakticky uznávám jen Conneryho a Craiga), jsem celkem velký fanoušek automobilů a obecně dopravních prostředků. A právě o tom je výstava Bond In Motion Prague. Tedy výstava, ve které si můžete naživo podívat na nejslavnější prostředky, které se objevily v celé sérii o Jamesi Bondovi.

Výstava Bond In Motion Prague je rozdělena na 4 hlavní živly, ze kterých pochází dopravní prostředky – země, oheň, voda a vzduch. Takže se dočkáte nejen automobilů a motorek, ale správně hádáte, že i letadel, vrtulníků, plavidel, ponorek nebo dokonce i raketoplánů. Celkově si tak výstava na vás připravila více jak 75 exponátů v různých měřítkách a velikostí. Od malých modelů až k reálné velikosti.

Shocking. Positively shocking

Ano, výstava hned otevírá úchvatným modelem letadla Boeingu z filmu Casino Royale a pokračuje v nádherně nasvícených modelech prakticky až dokonce. Byl jsem překvapen, jak jsou modely pěkně lesklé a celé to tvoří s podkresovou hudbou plnou těch nejznámějších intro songů poměrně dobrou atmosféru.

Navíc u každého modelu máte nejen popisek, ale i LCD displej, na kterém si můžete přehrát vystavený model ve filmové akci. To mi připomíná, že si musím někdy celou filmografii Bonda trochu více osvěžit.

A co tedy mě nejvíce zaujalo? Prakticky všechno. Výše zmíněný Boeing, raketoplán, kluzák, lanovka, stíhačka, vrtulníky, ale pochopitelně že největší hype jsem měl na ikonický Aston Martin. A taky jsem se dočkal. Dokonce v lehce akční póze plné smradlavého efektního plynu. Nic moc, ale aspoň trochu zábavy 🙂

Nechybí diverzita v měřítkách modelů, různého typu nasvícení, barev vozidel a dočkáte se i dioráma. Pokud jste vášnivý fotografové a máte rádi vozidla, tak si vezměte s sebou i dobrý objektiv, protože zde je možnost fotit vše a zdarma. Je to většinou standard, ale už jsem se dočkal na několika výstavách zamítnutého fotoaparátu.

A martini, shaken not stirred.
James Bond

Není problém. Pořadatelé připravili bar The Bond, ve kterém vám barmani tento legendární drink připraví. Nezkoušel jsem, přeci jen alkohol za volant nepatří pane Bonde 😉

No, Mr. Bond, I expect you to die!

Bohužel výstava má i několik málo negativ. Obecně jako u ostatních výstav nebo expozic v ČR, tak i tato výstava je chudá na nějakou interakci. Prakticky jsem za celou dobu viděl jen otočné auto Aston Martin a jinak… vůbec nic. Možnost vyfotit se před plátnem neberu jako něco, co bych měl považovat za interakci. Klasicky si tak odnesete statické fotografie a videa. Absence například cosplaye opravdu zamrzí. 

Výstaviště Holešovice

Ještě bych se jednou chtěl vrátit k prostorám výstavy. Tentokrát ale k vnějšku, který je dle mě absolutně nereprezentativním místem pro jakoukoli společenskou událost. Chybějící ukazatele z parkoviště jsou to nejmenší. Obecně mi chybí alespoň základní vizuální jednota v oblasti architektury celého objektu a třeba i lepší povrch komunikace, kdy stačí, aby přístupová cesta nebyla rozbořena. Chodníky od parkoviště nebo MHD jsou pokryté výmoly, zátarasy a bez kontinuálních přecházejících elementů. Přechody přes komunikace jsou tak vysoce rizikové. Obecně veřejný prostor areálu ale i blízko mimo něj nabízí praktiky nulovou nabídku, jak zde trávit další volný čas.

Netvrdím, že za tohle samotná výstava může a určitě ji za to nestrhávám body. Příjemné to ale není. Na elegantního Jamese Bonda vás to určitě nenavnadí. Jen ujistí, kam se v Evropě bohužel stále zařazujeme. Smutné, ale reálné.

Fotogalerie

7

Výstava Bond In Motion v Praze nabídne moc pěkný vhled do historie filmů s Jamesem Bondem. Jeho živého tu bohužel neuvidíte, ale méně i více slavné dopravní prostředky z více jak 60leté filmografie ano. Za zmínku určitě stojí nejslavnější ikony automobilů Aston Martin v několika verzích, ale vaši pozornost přitáhnou i pěkně zpracované letadla nebo helikoptéry. 

Klasicky je výstava bohužel skoupá na větší interaktivitu a tak si ji spíše užijí ti, kteří mají velkou slabost pro statické nablýskané automobily. I to ale někdy stačí.