Comic-Con Prague 2023

Comic-Con Prague 2023 © Comic-Con Prague

 Comic-Con Prague letos vstoupil už do svého čtvrtého ročníku. To už je vlastně velmi pěkná tradice. Jaký tedy byl už tradiční Comic-Con Prague?

Comic-Con Prague 2023

Prvně, Comic-Con Prague mám rád. Každý ročník pražského Comic-Conu jsem si užil trochu jinak a tak mohu říct, že pro mě všechny předešlé ročníky byly něčím výjimečné a skvělé. A to samé platí i o aktuálním ročníku 2023.

Letos jsem na Comic-Conu Prague strávil plné tři dny. A byla to tedy jízda. Nachodil jsem několik desítek tisíc kroků a v tuto chvíli se mi honí hlavou spoustu myšlenek, jaký vlastně nejnovější ročník byl.

Zprvu ale patří oprávněná a zasloužená pochvala organizátorům, že se o značku Comic-Con Prague starají a organizují tento důležitý event pro mnoho lidí. Mezinárodní akci s účastí okolo 20 tisíc není žádná legrace a oceňuji, že už každoročně v O2 Universum přestřihávají slavnostní pásku a já jsem letos mohl být u toho.

Letošní ročník nabídl z pohledu hostů velmi, ale velmi silná jména. Posuďte sami: Ian McDiarmid, Danny Glover, Dan Fogler, Richard D. Anderson, Josef Dvořák, Graham McTavishm a spoustu dalších. Takže z tohoto pohledu nabito maximálně.

Dalšími novinkami překvapili z pohledu organizačních. Prvně, Comic-Con Prague dostal tolik potřebnou mobilní aplikaci. Konečně, že? 🙂 Dalšími novinkami bylo zvětšení prostor o další místnosti a lokace. A také jsme se dočkali parádních zkratek v podobě schodů, které v prostorách Comic-Conu ušetřili tisíce zbytečných kroků.

A k tomu několik dní před slavnostním zahájením pořadatelé ohlásili vyprodanou sobotu. Takže čtvrtý ročník Comic-Conu Prague tak mohl naplno začít.

Comic-Con Prague 2023 byl super, ALE…

Comic-Con Prague 2023 byl super, o tom žádná. Už je zatím ale takovéto menší ošklivé ALE, které umí být dosti nepříjemné. Vše si postupně povíme.

Páteční den pro mě určitě nezačal dobře. Jakkoli jsem se na pátek těšil hodně, protože jsem na této akci ještě nezažil slavnostní zahájení, tak nadšení velmi rychle opadávalo.

Vstup do O2 Universa byl vcelku hladký, ale značení šaten pořád chybí a i když víte, že jsou „přece někde tam dole“, tak zbytečně ztrácíte čas řešením takto jednoduché a základní potřeby si odložit bundu, zvláště když venku už několik dní nechutně prší a vy přijdete lehce (trochu více) zmoklí.

Na podlaze sice najdete šipky, které Vás nasměrují na podpis fotek, ale to je tak asi všechno. Schodiště a nové prostory nejsou nikterak označené, takže je potřeba pokus/omyl, abyste našli tyto nakonec super novinky. Fakt je těžké napsat, kam schodiště vede, případně kde se najdou nové prostory? Polepit samolepkami chodby by snad pořadatelé taky mohli.

Nebyl jsem v prostorách ani 10 minut a už jsem se v Comics Centrum naštval ohledně nemožnosti platit kartou. Je rok 2023, nebo ne? A už vůbec nechápu obsluhu, že si stěžuje na to, když zákazníci nosí tisícikoruny a nemají nazpět. Ach jo! Každopádně ale Comics Centru děkuji za nové Želvy Ninja: Poslední Rónin! Knihy (ano, koupil jsem obě) vypadají super, jen ten přístup k prodeji prosím zlepšit. Jinak ale platba kartou fungovala všude (až na šatnu!) a dobře a spolehlivě. Za to palec nahoře.

Bohužel pátek se ne a ne začít zlepšovat. Po prvních hodinách vše vygradovala 50minutová čekačka na otevření hlavního sálu na slavnostní zahájení. Nejhorší na tom ale bylo, že to čekání ve stoje za to nestálo. Slavnostní zahájení mě zklamalo a hlavní důvod, proč jsem přijel i v pátek, byl tak velmi nenaplněn. Tady prostě není o čem diskutovat, slavnostní zahájení jsem si představoval výrazně lepší.

Bohužel problém s pouštěním do sálu a s obsluhou, která nikdy nevěděla prakticky nic, jsem se potýkal celý víkend. Tohle je dle mě organizační fail, který by už na čtvrté akci neměl být. Občas vás ze sálu vyhnali, někdy zase ne. Obsluha nevěděla, kdy hlavní sál otevřou, jestli a kdy tam vás pustí. No trochu zmatek.

Pátek jsem nakonec zakončil opět zmoknutím, takže moje vyhlídky na sobotní program byly opravdu velké.

Přijela princezna

Mnohem důležitějším a výjimečnějším okamžikem ale pro mě bylo, že jsem na sobotní část programu vzal i svoji malou princeznu. A přiznám se, že jsem byl fakt natěšený, až ji Comic-Con ukážu ve vší parádě. Sobota je totiž hlavní den (i když se tomu pořadatelé divili) a byl taky jak se patří vyprodaný. Takže s vyhlídkami na perný den jsme vstoupili hned v 9 hodin ráno a začali si užívat popkulturní svět se vším všudy.

Nebudu se tu rozepisovat o jednotlivých detailech, fakt je, že by to bylo dlouhé čtení. Za půl dne jsme toho spolu stihli opravdu hodně. Chválím opět hernu, kterou jsme dosyta využili. Pohybové Nintendo hry u nás těžce bodovaly, stejně tak jako PS sekce a především hopsací automaty. Wow. To byl nápad. Strávili jsme tam několik hodin skákáním na šipky v různém tempu dle hry. Příště určitě zvětšit prostor a bude to dokonalé. Fronty totiž byly úplně všude a na všechno.

Nepřehlédněte
Comic-Con Prague 2022

Třetí Comic-Con Prague je za námi a jelikož je to už třetí akce tohoto typu za poslední 3 roky, tak už se nabízí i menší meziročníkové...

Celkově chválím i přidání občerstvení na vícero místech. Nestalo se mi, že bych na (předražené) občerstvení čekal více jak několik desítek sekund.

Co se mi ale nelíbilo, byl počet míst sezení. Nejen v jídelně, ale celkově nám chybělo více míst na odpočinek. Takto jsme museli kolikrát až potupně sedět na zemi s jídlem a především s menším dítětem je nemožnost odpočinku škoda. Přitom stačí pár menších nafukovacích pytlů a různých kostek a problém je vyřešen.

Menších problémů by se asi našlo více – nemožnost si vzít pro dítě zdravou svačinu z domova nepochopím. Hranolky, pizza a ani burgery bych nezařadil ani do výživy pro dospěláka. Chápu, že jsme na festivalu, to ale neznamená, že musíme slevit ze svých standardů a přejít na junk food. Pochválil bych sobotní snahu o kontinuální úklid, který se ovšem v neděli brzy zasekl a vyhodit tak plastový (!) kelímek byl docela obtížný úkol. Přetékající odpadkové koše nebyly zrovna přitažlivé. O spotřebě několika tun plastu ani nemluvě.

Zarazilo mě i množství obchodů se stejnou tematikou. Všemu vládlo především anime a hlavně pro mě absolutně bezcenné „cetky“ ze všech frančíz. Rozumím, že si každý chce odvést suvenýr, ale na toto téma by stačilo pár obchodů. Připadal jsem si místy jak někde na tržnici.

Naopak mi chybělo tradiční Lego. I když mělo svůj velmi malý a skromný stánek, tak přeci jen to bylo pro mě velkým zklamáním. Myslel jsem si, že právě u Lega strávíme delší čas.

Jednou z novinek byla i (konečně) mobilní aplikace, která celkem plnila svůj účel. Doporučil bych se silněji zaměřit na nějakou lepší použitelnost v navigaci a především připravit možnost, sestavit si z programu vlastní kalendář, ve kterém by uživatel měl svoje akce v časové posloupnosti, jak jdou za sebou.

Neodpustím si ani opět menší povzdechnutí nad opomíjenými komiksovými tvůrci, kteří zde hrají snad až třetí roli. Z festivalu už je teď jasné, že se stává celebrity show ala Karlovy Vary. A to se mi nelíbí. Z CPP se stává (ne/chtěně) jen pozérská akce na nejlepší fotku s hlavními hvězdami a honění lajků na sociálních sítích. Chybí mi tu větší „nerdství“, které tak zachraňují občas nějaké zajímavé přednášky ve fanouškovských panelech. 

Všemu tomu nepomáhá ani už určitá recyklace CPP sebe sama. Hlavní program je prakticky stejný se stejnými moderátory, hlavní akce proběhnou ve stejnou dobu a stejných prostorách, dokonce na stejných místech najdete většinu stánků a doprovodného programu. CPP 2023 je vlastně jako jet 4x za sebou na dovolenou ve stejný čas, do stejného hotelu a na stejné místo. Dát si tam vždy stejnou snídani a vidět stejné památky a sem tam potkat někoho slavného. Nejsem si jistý, jestli stálé fanoušky tohle takto může dále bavit.

Ano, velké akce prostě o tomto někdy bývají. Větší poptávka pohlcuje tu menší, od toho tu jsou tematicky zaměřené akce (Animefest, FF, atd.) Nicméně předešlé tři ročníky se mi opravdu líbily, tak by bylo škoda, kdybych o tuto moc pěknou tradici do budoucna přišel jen kvůli tomu, že se z CPP stane zaběhlá rutina, ve které se akorát každý rok bude předhánět, jak velká hvězda do ČR přijede.

Celkově je tak čtvrtý ročník pro mě určitě nejslabším. CPP se zaměřuje (možná nechtěně) pouze na jednorázovou aktivitu založenou na zvučných jménech a zcela určitě pomalu, za to velmi jistě, ztrácí svůj název. Komiks se stává pouze záminkou, ale už ne účelem.

Pořád ale CPP patří velký respekt za to, jak velkou zábavu přináší. A to myslím upřímně! Mnou napsané obavy se samozřejmě týkají jen mého (možná úzkého) pohledu a názoru. Předchozí tři ročníky byly parádní a vlastně budu velmi pěkně vzpomínat i na tento. Přeci jen jsem ho prožil jinak a CPP mi doručil moc pěkné vzpomínky. Díky za to!

7

Čtvrtý ročník Comic-Conu se povedl, ale už je tu znát recyklát sama sebe se snahou přivést velkou zahraniční hvězdu za každou cenu. Další ročník bude jeden z rozhodujících o úspěšnosti akce do následujících let. Alespoň pro mě. Jestli ho ale podpořím v takové míře jako letošní, není tak jisté.