Comic-Con Prague 2020

Comic-Con Prague 2020 © Comic-Con Prague

Už i Česká republika se dočkala svého prvního oficiálního Comic-Conu. Jaký byl první ročník a dočkali jsme se propadáku, nebo se budeme těšit na další ročník?

Tak a je to za námi. V Česku poprvé oficiálně skončil první ročník Comic-Conu 2020. Nebudu chodit kolem horké kaše, fiaskem to rozhodně neskončilo. Naopak se jedná o velmi příjemné překvapení. Pojďme ale postupně, protože pražský Comic-Con prvně nevzbuzoval velké naděje na úspěch. A přiznám se, že po trochu nevýrazné a chaotické marketingové kampani jsem byl na rozpacích i já.

Účinkující

Zcela jasně rozumím tomu, že přemluvit kohokoli ze zahraničí na první ročník je velmi těžký oříšek. Stejně tak je těžké oslovit i návštěvníky. Proto chápu, že se pořadatelé snažili tak trochu zavděčit všem. Tedy ať už pro trochu core čtenáře, tak i pro rodiny s dětmi, kteří chodí na komiksovky „jen“ do kina. Oceňuji tedy vcelku široký a zajímavý mix hostů.

Bohužel tak z toho vznikl spíše popkulturní mix, než vážnější výběr komiksových tvůrců. Netvrdím ale, že u startovacího prvního ročníku ve Východní Evropě to je na škodu. Možná právě naopak. Oceňuji nejen zahraniční výběr hostů, ale i lokálních tvůrců. 

I když tedy chválím finální výběr hostů, nemohu se zbavit dojmu, že kdyby se podařilo ukořistit nějaké opravdu trumfové jméno, celá akce by byla naprosto parádní. O to víc ale zbude určitě na druhý ročník, který už pořadatelé připravují.

Nejsem velký fanda selfie s celebritami a tak jsem vůbec neřešil cenu podpisů a fotek. Pořadatelé slibovali vzhledem k mnoha okolnostem nižší ceny než je běžné a jsem rád, že to dodrželi a fanoušci, kteří o to stojí nemuseli dát celou výplatu za několik podpisů. 

Pro mě byl největší celebritou spisovatel Brian Azzarello, jehož kniha Batman: Zatracení měla křest přímo na pódiu. Vcelku mile zaražen jsem ale byl, že se nekonaly žádné fronty v komiksovém koutku. Možná velmi naivně jsem čekal, že budu čekat na podpis knihy u Azzarela delší desítky minut. Realita byla taková, že fotku i podpis nově křtěné knihy jsem dostal bez čekání. Přeci jen možná mnoho návštěvníků bylo komiksu neznalí.

O2 Universum

Co „možná“ nedostálo jména Comic-Conu s ohledem na účinkující, tak rozhodně dohnaly prostory, ve kterých se Comic-Con konal. Pražská O2 Universum je perfektní a pro podobnou událost přímo ideální. Tedy alespoň tak se mi to zdálo. Prostorám nejde prakticky nic vytknout. Vzduch byl přijatelně dýchatelný, člověk se nepotil a všude bylo v rámci možností čisto a uklizeno. Je pravda, že jsem nebyl na všech přednáškách, ale alespoň na těch pár, co jsem byl, tak technika a ani ozvučení nijak nezlobilo.

Co bych ale přeci jen vytkl jsou 2 věci – občerstvení a organizace. Ačkoli se především mladý personál snažil a působil velmi mile (jako vážně), tak přeci jen nestíhal, i když nebylo v restauraci plno. Výjimkou nebyly ani technické problémy a slabé zásobování a tvoření tak delších front. Nic zásadního, ale taky nic příjemného. 

Nepřehlédněte
Comic-Con Prague 2021

Letošní ročník si dal načas. A není divu. Po všech problémech, kdy byl Comic-Con Prague 2021 dvakrát odložen, jsem velmi rád, že organizá...

Ohledně organizace mi chyběly základní věci – špatné a nedostatečné ukazatele do šaten, které byly snad na druhé straně budovy. Také značení sálů a programů bylo podle mě nedostatečné. Letáky byly bez programu nebo s nekompletním programem. Spoustu obsahu se odehrávalo v různých částech O2 Universa, o kterých jsem ani nevěděl a našel úplnou náhodou. 

Doprovodný program

Nakousl jsem doprovodný program Comic-conu, který byl velmi bohatý. Ani zde nevyjmenuji vše, ale mohli jste navštívit různé tematické přednášky, zahrát si počítačové hry (speciální thanks pro retro koutek), namalovat portrét pomocí nejnovějších grafický tabletů, podívat se na skvělou výstavu Star Wars replik, udělat fotku s nějakým skvělým cosplayem, koupit si spoustu, ale spoustu komiksů, posadit se na Železný trůn (na který byla větší fronta než na Azzarella), vyzkoušet virtuální realitu … a třeba si koupit i sběratelskou figurku. Ty ale byly bohužel v absolutní minoritě a tak jsem našel jen pár Hasbro figurek, které jsem většinou už měl.

Atmosféra

Atmosféra? Celkově skvělá! Jako opravdu. Cítil jsem se mezi svými, kteří mají stejný, nebo alespoň podobný zájem. Připadalo mi, že všichni si to užívají a mají radost, že i v Praze umí připravit skvělý zájmový festival. Nikdo mi neodmítl fotku, naopak jsem viděl snahu všech cosplayerů o co největší vstřícnost.

Fotogalerie

8

Comic-con Prague 2020 byla vcelku překvapivá akce, která zpočátku nedokázala navodit větší důvěru, ale postupně ukázala, že ji musíme respektovat jako vážnou akcí pro všechny pop kulturní fanoušky. Škoda několika někdy základních věcí, jinak se jedná o velmi vážný start do nové tradice, u které jsem byl velmi rád a věřím, že i do budoucna to bude místo, kam se každoročně budu těšit a vstupenky budu kupovat již bez jakýkoliv obav.