Comic-Con Prague 2024

Comic-Con Prague 2024 © Comic-Con Prague

Jsem sytý, saturovaný. Letos se do mě nevešlo více než 2 dny Comic-Con Prague 2024. Je to dobře, nebo špatně? Povíme si v mých velmi brzkých dojmech, které možná tolik neuzrály, ale o to více budou čerstvější.

Comic-Con Prague letos slaví 5 let. Je to polovina dekády a to opravdu něco znamená. Znamená to i velké poděkování a vyjádření gratulace pořadatelům, kteří se neúnavně starají o tuto značku. Díky, jste skvělí a do minimálně dalších 5 let hodně sil a nápadů.

Měl jsem možnost být na všech pěti pražských Conech a tak stejně jako moderátoři na uvítacím ceremoniálu, tak ani já se nevyhnu menšímu sumarizování.

Profilace je hotova. Po pěti letech už je možné jasně a zřetelně vydefinovat, o čem pražský Comic-Con je a troufnu si i tvrdit, že bude. Comic-Con Prague je velký (největší?) svátek všech fanoušků pop-kultury v České republice a to s přihlédnutím té nejasné definice pop-kultury.

Ať už se vám líbí filmy, komiksy, sběratelství, gaming (deskový i počítačový), manga, anime, fashion, cosplay, umělecká tvorba a především nostalgie, tak Comic-Con Prague je přesně pro vás. A ano, pochopitelně i pro mě!

Je toho hodně a jak už z toho nutně vyplývá, tak se pražský Con tak trochu snaží zavděčit všem. Ať už jdete jen okolo, nebo jste celý život zasvětili nerdské filozofii. Jestli je tento velmi široký záběr problém nebo ne, je velmi těžké určit. Pop-kultura obecně míří na co nejširší publikum a Comic-Con tím pádem nemůže být ani jiný. Od toho je třeba hledat jiné události, které se specializují na frančízově zaměřené eventy.

Možná až do očí bijící nostalgie může trochu kazit dojem pro ty, kteří se snaží spíše dívat na aktuální díla, ale to je opět něco, s čím v Praze pořádaný Con nemůže udělat. Sehnat aktuální velkou hvězdu nejspíše není pro středoevropské město nejlehčí a to i s přihlédnutím na nestabilní situaci v celém regionu a vysoké finanční odměny stávajícím „áčkovým“ hercům a autorům obecně.

Je to ale škoda. Osobně se bojím, že dříve nebo později mohou dojít hosté a to na obou stranách. Zatím je Comic-Con v ČR stále novou a fancy záležitostí. Budu velmi rád, když tomu vždy zůstane. Jen si osobně nejsem jistý, jestli tento směr je dlouhodobě udržitelný. Držím ale palce, aby byl a každý rok jsem se mohl v Praze potkat se všemi, kteří tento event tolik milují, stejně jako já.

A jaký byl tedy ten letošní ročník?

Comic-Con Prague 2024

Netřeba dlouho hledat slova. Letošní Con byl povedený. Těžko říct, jestli nejlepší z těch všech, ale o to tu vlastně ani nejde. Trend je takový ustálený a žádný Con vyloženě nezklamal a rozhodně ani ten letošní, který přišel hned s několika uspokojivými novinkami.

Otevření haly A v nejnižší patře (suterénu) výrazně pomohlo celkové průtočnosti návštěvníků. A to především u vyprodané a velmi exponované soboty, která tak bývá vždy velkým testem nervů a trpělivosti, když se chcete dostat z bodu A do bodu B.

Letošní přesouvání skrze různá patra i díky v minulém roce otevřenému schodišti bylo výrazně pohodlnější než kdykoli dříve. Prostory O2 Universa jsou skvělé a každý rok mě o tom přesvědčují nově otevřené sekce. Ta budova snad nemá žádné špatné místo!

Minule jsem si stěžoval na nezdravé jídlo a to se letos změnilo. S moji malou princeznou, pardon vlastně Gwen, jsme si nemuseli dávat smažená jídla, ale vlastně normální jídlo, které mělo i nějaké ty výživové hodnoty. Škoda, že v nižších patrech si nebylo i tak s jídlem kde sednout a horní restaurace byla stále plná. Malé děti jaksi na dospělácký stůl nedosáhnou.

Oceňoval jsem opět tradiční neproblematické placení kartou (výjimka Comics Centrum, ale už jsme byl z minula připraven hotovostí) a vlastně jsem ani u žádného občerstvení nezaznamenal čekání delší než pár minut. V tomto ohledu je to velmi příjemný standard.

Otevřením haly A se výrazně rozmělnil i zájem o různé gadgety a tak tam, kde v minulých letech bylo celkem nemyslitelné si vyzkoušet nějakou techniku, tak letos to byla záležitost opačná a vždy se jednalo opět pouze o několik minut, než se závodní kokpit, Playstation, xBox, Nintendo, ale i další společenské hry uvolní. Vyzkoušeli jsme tak opravdu skoro vše. Dokonce jsme se dostali i na retro hraní nebo tančící podložku.

Tohle byla pocitově největší změna oproti předchozím ročníků a z Conu se tak stala velmi efektivní záležitost s volnějším vnímáním místa. S moji malou Gwen jsme tak vyzkoušeli opravdu všechno a dosyta. Nebáli jsme se chodit do jakéhokoli patra a fotit se s kýmkoli a kdekoli.

Cosplayeři byli opět skvělí a všichni byli ochotní a milí. Tohle je bezpochyby nejsilnější místo celého pražského Conu a jedna z největších motivací přijet opět další rok. Fotit nešlo jen Cosplayery, ale i díky mnoha fotografickým koutkům (speciálně díky za Black Series foto box) máme spoustu skvělých (a i společných) fotek.

Zmíním ale i to, co se trochu nedaří za tu půldekádu zlepšovat. Ne proto, že bych si chtěl za každou cenu stěžovat, ale chci organizátorům dát zpětnou vazbu, kterou jsem vnímal nejen u sebe. Přeci jen mám stoprocentní docházku a za těch pět let se nějaké ty chybky stále opakují a přitom by nemusely.

Opět ty samé chybky?

Opět ty šatny – ty jsem hledal dobrých 30 minut a s tím, že zahájení bylo letos vlastně už hodinu po oficiálním otevření, tak to bylo trochu stresující. Nerozumím tomu, proč tak důležitou věc, jako šatny jsou, nejde označit na podlaze šipkami? Ostatně navigace podle podlahových šipek se například na letištích dobře osvědčuje a nevidím v tom takový zádrhel. Označit šatny kolečkem, které platí pro celé patro je opravdu nešťastné.

Zahájení jsem si i letos opět nenechal ujít. Tím, jak organizátoři ho přesunuli na brzkou hodinu, tak jsme nemuseli čekat dlouhou frontu. Nicméně upřímně tento styl zahájení není to, co bych očekával. Především politická reprezentace byla dosti nevhodná a trapná. Někteří politici si nejen pletli název události, ale ani si nepřipravili projev. Politici nejsou ti, kteří financují Comic-Con ze svého soukromého účtu. Reálně jim nepatří vůbec nic, to jen my jsme jim dali to oprávnění, aby nakládali s naším majetkem. Nerozumím tedy takové agitce. Politiky je dnes ve světě až příliš a bylo by možná dobře alespoň na Conu ji upozadit, nebo se obrátit na takové politiky, kteří se popkultuře věnují naplno. Několik trapných frází k přiblížení se publiku je naopak odstrašující příkladem nepochopení těchto dvou světů. Je to rozhodnutí pořadatelů a musím ho respektovat.

Letos jsem zaznamenal asi největší rozkol mezi dobrou a špatnou náladou personálu občerstvení a „security“. Někteří mě až dojmuli svoji ochotou a omluvami, aby hned v zápětí mě jeho/její kolegové zchladili svým nezájmem a arogancí. Chce to trochu vyváženější přístup, přeci jen se i toto chování personálu promítá do vzpomínek a ukazuje referenci nejen mě, ale i případně zahraničním hostům. Ti byli například velmi zaraženi, když si do objektu nemohli vzít ani prázdnou lahev na pití (opět něco, s čím vás pustí i do letadla) a v tom horku, které nás plánovaně čekalo by snad pravidelný přísun vody neměl být problém. Je to k nepochopení i s přihlédnutím k tomu, že v některých sálech (patrech) se v sobotu velmi špatně dýchalo a dehydratace tak sílila, by bylo trvalý přísun vody zajistit na každém patře.

Neopomenu ani připomínku na mobilní aplikaci, která byla pomalá, nestabilní (Savana hosting, no tak?) a především z pohledu použitelnosti vlastně nepoužitelná. Nejsem jediný, kdo toto kritizuje, tak snad pořadatelé zkusí vymyslet nový moderní způsob komunikace do mobilu, který bude pro návštěvníky více intuitivnější.

Moderátoři, kde jste?

Program jsem si letos užil především v pátek a opět jsem si ověřil, že Draky je nejlepší moderátorka. Bětka se snaží, ale Draky má obrovský cit pro moderování a její panely je prostě radost poslouchat. A Mikuláš dle všeho si příští ročník od hlavního moderování odpočine.

Ohledně výběru hostů jsem v tomto zcela nezaujatý a je mi vlastně jedno, kdo z herců a hereček do Prahy dorazí (Patrick Duffy rulez). Con je pro mě spíše místo na setkání s kamarády než o focení se s herci a sběru jejich podpisů. Sobotní část jsem tak raději věnoval zážitkům s dcerou, abychom jednou mohli vzpomínat, jak jsme si spolu užili den na Comic-Conu a věřte, že jsme si ho tedy opravdu užili.

Z čeho jsem měl velkou radost, tak je to z komiksových hostů. Do Prahy přijela celkem zvučná jména. S tím mě mrzí to, že jsem si z kapacitních důvodů nevzal komiksy k podpisu. Obecně mě od toho odrazuje nemožnost si těžké komiksy někde v sále bezpečně uložit. Chodit s několika kily celý den je o zdraví, mé i těch komiksových. Uvítal bych zamykací skříňky uvnitř prostor, kam by šly po celý den uložit. Bohatě stačilo chodit celý den s komiksovými Želvami v batohu.

Nevím, kam letošní Con zařadit. Nemám žádné tiery a je to vlastně jedno. Každý Con si pamatuju z jiného pohledu a na ten letošní budu vzpomínat jako na ten nejvzdušnější a nejpřístupnější, kdy jsme si mohli užít a vyzkoušet co nejvíce doprovodných akcí, které v minulých letech jsme kvůli kapacitě nemohli. K příjemnému zážitku a vzpomínání na pátý ročník bude i povedená after party, která ani nevím, jestli byla v minulých letech. Každopádně u mě šlo o velmi příjemné a energetické zakončení pátečního dne. Byl jsem jedním z mála, kteří vydrželi až do úplného konce a páteční den tak oslavil se vším všudy.

Fotogalerie

7

Comic-Con Prague 2024 se povedl. O tom svědčí i fanoušky obecné nadšení a čísla návštěvnosti, které se blíží k velkým festivalovým událostem. Nové otevření prostor výrazně pomohly v efektivitě navštívených míst a celkovému příjemnému zážitku.

Pořadatelům vyjadřuji velký obdiv za to, že každý rok (nyní vlastně půl rok) dokáží nachystat program, který zabaví celou nerdskou rodinu na celý víkend a donese jim spoustu zážitků, které se dokáží vrýt do dlouhodobé paměti. Respekt a díky!