Comic-Con Prague 2022

Comic-Con Prague 2022 © Comic-Con Prague

Třetí Comic-Con Prague je za námi a jelikož je to už třetí akce tohoto typu za poslední 3 roky, tak už se nabízí i menší meziročníkové srovnání. Prvně ale k letošnímu ročníku, kterému se nevyhlo už trochu klasické odsunutí kvůli špatné hygienické situaci. Doufejme, že již snad naposledy a další ročníky a podobné akce už nebude potřeba odsouvat.

Zde opět patří pořadatelům zasloužená pochvala. Opět asi nebylo nic příjemného organizovat takto velkou událost v době, kdy nevíte, jestli vůbec proběhne. Díky za to a cením si toho, že i přes objektivní překážky se povedla uspořádat skvělá společenská akce. Respekt!

Comic-Con Prague 2022

Třetí ročník prakticky začal tam, kde ten druhý skončil. A ten skončil poměrně nedávno. Kvůli pandemii druhý ročník byl odsunut na říjen 2021, tedy pouze 6 měsíců před letošním.

Tady byl u mě právě trochu problém. Z druhého Comic-Conu jsem si přivezl opravdu perfektní porci zábavy a vzpomínek, které se mě držely ještě letos. Proto jsem možná nebyl tolik natěšený a svoji účast jsem zvažoval doslova do posledního dne.

Bohužel mě letos nepřesvědčil program. Rozumím, že ne každý ročník (a zvláště v této smutné době, kdy jedna krize stíhá další) vždy přinese nejlepší program. Každopádně ten letošní mě nějak nepřesvědčil natolik, abych lístky kupoval s předstihem.

Jistě, do Prahy přijelo spoustu zajímavých jmen a především Bernard Hill svým jménem doslova lákal k letošní povinné účasti, ale já osobně na hollywoodské herce moc nejsem.

Z komiksových tvůrců se taky našlo pár pěkných jmen – David Lloyd, Lee Sullivan, Michal Suchánek, James O’Barr, ale upřímně sales breaker to pro mě nebyl.

Nakonec mě k letošní účasti zlákala jedna příhoda. Říká se, že vše špatné je pro něco dobré, tak i v tomto případě zatím stál smutný příběh. Na internet “unikla” pirátská verze adventury Polda 7 a jelikož jsem ji měl předplacenou, bylo mi opravdu smutno z toho, jak se zase dostáváme do digitálního pravěku.

Petr Svoboda a jeho malý tým na této hře nechal tisíce hodin a když jsem se dozvěděl, že na Comic-Conu bude mít přednášku, chtěl jsem ho podpořit alespoň účastí a poslechnout si detaily z celého vývoje. (A taky nechat podepsat hry :-))

No a jelikož mnou letos plánovaný polský Comic–Con stále nevypsal svůj jarní termín (nedivím se, řeší důležitější věci), tak letošní cesta do Prahy dostala zelenou.

O2 Universum

Samotná akce už probíhala poměrně standardně. Prostory O2 Universum opět odvedly dobrou práci.

Bylo už znát, že třetí ročník je v organizaci poměrně silný a není třeba se obávat nějakého maléru. Stánkové prostory doznaly menší změny k lepšímu, takže průtočnost byla lepší. Také obsluha v restauraci byla oproti minulým ročníků znatelně lepší a rychlejší. Občerstvení do pár desítek sekund a místa na stání a k sezení k dispozici. Super zlepšení. Celkově jsem se tak na třetím Comic-Conu cítil skoro jako doma. 

Problém nastal, když jsem po dvou předešlých ročnících začal hledat “něco nového”. Pár menších věcí by se určitě našlo (ukázka dabingu), ale celkově jsem měl velké „Déjà vu“ z minulého roku. Letošní ročník mnoho wow efektů nenabídl. Netvrdím, že je to vždy potřeba, ale možná do budoucna pro pravidelné návštěvníky by teoreticky být problém mohl.

Pokud bych se zaměřil na konkrétní věci, které mě zklamaly, tak to byl především rozhovor s Bernardem Hillem. Čtení otázek bez nějaké struktury – mno nevím nevím. Mně se to prostě nelíbilo. Tradiční ucpání průchodu během focení všech cosplayerů by taky mohlo být lépe vyřešeno. Respektive bych uvítal, kdybychom si je mohli taky vyfotit.

Taky jsem zaznamenal nezávisle na sobě od několika blízkých lidí jejich nespokojenost s chováním hostů. Pokud tomu opravdu bylo, tak je to velká škoda, kdyby sem nakonec zahraniční hosté přestali jezdit.

Cosplay, kam se podíváš

Samotnou kapitolou jsou potom stále ještě originální cosplaye. I když na závěrečné sobotní show už byl jakýsi náznak, že stabilní Zaklínač jistojistě začíná pohlcovat a možná i přesycovat. Jinak ale pořád perfektní práce od všech, kteří si museli dát velkou práci se svým kostýmem. 

Fanouškovský program

Fanouškovský program byl opět skvělý. Je fajn, že byly posluchárny celkem zaplněné a přednášky byly svižné i vtipné. Bohužel se mi ale spoustu přednášek krylo, takže jsem musel docela složitě vybírat, kterou upřednostním. 

Comic-Con Prague

Celkově tři ročníky pražského Comic-Conu ale stály za to. Z každého mám trochu jiné vzpomínky a zážitky. Od prvotního velmi pozitivního šoku, přes super zábavný druhý ročník až ke třetímu stabilnímu zážitku, během kterého jsem potkal skvělou partu sběratelů a strávili spolu několik hodin zábavy a dojmů. Díky za to!

Velmi rád budu na další ročníky jezdit, jen možná už ne tak pravidelně, jako v těchto jeho začátcích. Uvidím, s čím dalším pořadatelé přijdou. Vše asi bude záležet na (komiksových) hostech, kteří se nebudou bát do Prahy přijet. Velkých (nejen) komiksových jmen je opravdu hodně a Praha stále ještě bezpečná.

Další Comic-Con Prague 2023 se bude konat 14. až 16. dubna 2023, takže organizátoři se opět vrátí na roční opakování. A to je dobře. Akce tak bude o to vzácnější. Nicméně roční čekání organizátoři zpestří prvním ročníkem Comic-Con Junior, který se zaměří primárně na malé děti a jejich rodiče. Ten proběhne 22. a 23. října 2022 na Výstavišti v Brně.

Doufám, že se na příštím pražském Conu dočkám mnohem více na komiksových autorů. Jak jsem psal minule, nechtěl bych tady druhý festival Karlovy Vary, i když zcela chápu, že i zahraniční Cony to tak mají a jsou živy z účasti lidí, kteří si koupí vstupenku kvůli hercům.

Fotogalerie

7

Comic-Con Prague se letos dočkal už třetího ročníku a udržel si vysokou laťku zábavy i profesionality z předchozích ročníků. Nicméně se už vytratilo trochu nováčkovské kouzlo a organizátoři tak do dalších ročníků by mohli přijít s menšími úpravami minimálně pro ty, které pravidelně jezdí na jejich akce.

Nicméně pražský Comic-Con je stále velmi vydařenou akcí, kde jde vše podle plánu a nabízí bohatý program prakticky pro každého.