Recenze: Neca TMNT (1987) – Classic Cartoon Collection

Recenze: Neca TMNT (1987)  – Classic Cartoon Collection

Retro vlna hýbe snad všemi odvětvími. U sběratelských figurek je tomu také tak. Tentokrát jsem si s milou nostalgií zavzpomínal na animovaný seriál Teenage Mutant Ninja Turtles z roku 1987, který dal vzniku dnes slavné značce TMNT.

Leonardo leads, Donatello does machines, Raphael is cool but rude, Michelangelo is a party dude!

Videorecenze

Pokud se Vám nechce číst, poslechněte si moji krátkou videorecenzi.

Teenage Mutant Ninja Turtles 1987

Neca má evidentně velmi v oblibě Teenage Mutant Ninja Turtles (TMNT). Vydala totiž další set sběratelských figurek – Classic Cartoon Collection 7”. Tentokrát se zaměřila na animovaný seriál z roku 1987. Pokud neznáte, určitě poznáte dle úvodní znělky:

Pokud ani tak nepoznáváte, tak se jedná v podstatě o první (nebo alespoň jednu z prvních) televizních adaptací želv, která dopomohla (nebo v podstatě díky tomuto seriálu) těmto malým mutantů ke slávě. Seriál běžel na televizních obrazovkách od roku 1987, tedy pouhé 3 roky potom, co se objevil jejich první komiks. Seriál byl nakonec velmi úspěšný a do roku 1996 se odvysílalo celkem 10 sérií (191 dílů). Na ČSFD.cz má slušných 78 % a patří mu 290. pozice v nejoblíbenějších seriálech.

Sám jsem si (nejen) kvůli tomuto článku a videu pustil několik dílů a překvapivě to bylo koukatelné i v roce 2019. Humoru je tam i díky dobrému dabingu plno. Z Trhače je v každém díle pěkný ňouma a pan Tříska ještě tolik nementoroval. Mikey má rád hodně pizzy, Donnie stíhá vymýšlet a vyrábět snad více vynálezů než současný Musk. Raph a Leo jsou ti drsnější. Zkrátka je tu vše, jak znáte z dnešních filmů. Navíc je seriál bohatší o postavy Apriel, Irmy a Krunka. Nechybí ani klasičtí komičtí tupouni Rocksteady a Bebop.

Na druhou stranu jsem si všimnul i několik dosti peprných výrazů (kreténe, debile atd.), takže pro dnešní děti asi jen pod kontrolou. Ale já to tehdy přežil a vulgárně se zpravidla nevyjadřuju 🙂

Classic Cartoon Collection

Neca je mi sympatická tím, že dává těmto starším zpracování TMNT velkou pozornost a tentokrát si připravila několik sběratelských figurek a nedivil bych se, kdyby oznámili další.

V současné době jsou vydané tyto figurky v kolekci Classic Cartoon Collection:

Pojďme si figurky blíže představit. Celkem tak najdete ve čtyřech setech osm figurek. To je docela velká porce a je dobře, že nemusíte shánět každou figurku zvlášť. Navíc každý set má plno malých příslušenství.

Všechny figurky jsou designově vyvedené v tzv. „cartoon“ stylu, který Vám buď sedne, nebo ho budete nenávidět. Já patřím do té první skupiny v tomto případě a všechny figurky vypadají neskutečně dobře a především roztomile. Zkrátka tady v tomto případě Neca hraje na city a to se jí u mě povedlo. Všechny figurky tak sice působí dost plastově (někdo by prostě napsal, že jsou to předražené hračky), ale v tomto případě mi to vůbec nevadí. A to i v případě, že cena nebyla nejmenší.

Ještě tu nepadla řeč o velikosti figurek. Neca v tomto případě nic nepíše na oficiálních stránkách ani na přebalu figurek. Dle velikosti figurek (7″) se jedná pravděpodobně o měřítko 1:10. Jsou menší jak sběratelský set TMNT (1990) 7″.

A když jsou menší měřítko než právě zmiňované devadesátkové želvy, tak mají tyto „kartuňáci“ lepší stabilitu a celkově mi přijdou v rukou lépe zpracované.

Leonardo vs. Trhač

Toto je skvělý set. Leonardo i Trhač se velmi povedli. Začnu Trhačem, který jako jediný ze všech figurek má na sobě něco látkového. Je jím fialový plášť. Jinak velmi přesně Trhač kopíruje design animované postavy ze seriálu. 

U Leonarda zaujmou především dobře ztvárněné Katany a jeho bojový výraz.

Donatello vs. Krang

Donatello byl vždy můj nejoblíbenější hrdina a jeho zpracování jsem si tak všímal asi nejvíce. Nicméně je zpracován skvělé. Dost se mi líbí jeho zbran Bō. Všeobecně vypadají všechny zbraně u těchto figurek v cartoon stylu nádherně.

Zařazením Kranga do této kolekce mě Neca mile překvapila. Tento slizký, ale skvělý záporák z Dimenze X je proveden naprosto skvěle. Jeho 2 malé chapadla jsou odjímatelná, abyste ho mohli posadit do jeho malého robota. Škoda, že Neca zde nepřidala i jeho androidního robota.

Raphael vs. Foot Soldier

Raphaelovy saie mi přijdou trochu mohutné oproti figurce, ale to je asi tak jediné, co bych mohl vytknout. U pěšáků bych ocenil trochu lepší stabilitu, která je u ostatních figurek velmi dobrá. A přiznám se, že jsem si takto pěšáky vůbec nepamatoval. 

Michelangelo vs Foot Soldier

Michelangelo je zpracován jako ostatní figurky dobře, ale ty jeho nunchaky jsou přímo skvělý. Zde opět vyniká cartoon styl.

Přiznám se, že i když je počet figurek velký, tak bych ocenil pro kompletnost i další postavy/stroje ze seriálu. Především želví auto nebo kluzák. Ale třeba Neca ještě překvapí.

Příslušenství

Jako vždy u Necy je k figurkách dodané i mnoho příslušenství. Kromě klasických náhradních rukou k figurkám v krabicích najdete :

  • 4 želví vysílačky
  • jednu Trhačovu vysílačku, na které je fotka Kranga (pěkný detail)
  • 1 kousek pizzy
  • 1 vystřelovací kotvu
  • 1 lahev chemikálie

Fotogalerie

9

Neca si pro nás připravila naprosto parádní sběratelský set, který je určen především starším retro maniakům, jako jsem právě já. Skvělé zpracování, velké množství figurek a plná dávka nostalgie. Takový je sběratelský set Classic Cartoon Collection 1987. Jediné, co Vás může od této edice odradit je trochu vyšší cena. Ale výsledek stojí za to.