Recenze: TMNT II: Tokka a Rahzar

Recenze: TMNT II: Tokka a Rahzar © Neca

Dnes vám představím jednu exkluzivitu od firmy Neca. Je jím dvojice „záporáků“ z druhého hraného filmu Želví nindžové II: Tajemství kapaliny natočeného v roce 1991. Tedy pouhý jeden rok od prvního dílu. Záporáci se jmenují Tokka a Rahzar a jejich figurky jsou určeny výhradně pro US trh. V Evropě je tedy uvidíte velmi zřídka.

Shredder: They are stupid!
Perry: They’re not stupid, they’re infants! … OK, they’re stupid infants.

Neca vcelku dobře pokryla svými figurkami všechny hlavní postavy z prvního filmu. Nyní jsou tedy na řadě postavy z pokračování, které na rozdíl od prvního filmu opustilo vážnou notu a vsadilo všechno na pubertální želví humor. A vcelku úspěšně. Druhý díl možná nemá tolik ikonických momentů, za to se ale nesnaží vnášet vážná sociální témata a ukazuje spíše mnoho zábavných momentů a postav. A jedněmi z těchto postav je dvojice mutantů Tokka a Rahzar. 

Tokka a Rahzar

Potom, co se objevili prvně v druhém hraném filmu, se oba mutanti objevili i v animovaném seriálu Želvy Ninja z roku 1987 – byť pouze v jedné epizodě v sedmé sérii v roce 1993. Dále je můžete vidět v komiksech, seriálech i počítačových hrách.

A jak a z čeho vlastně Tokka a Rahzar vznikli? Výzkumný vědec, prof. Jordan Perry, byl donucen Trhačem použít substanci z TGRI (Techno-Global Research Industries) na dvě zvířata – želvu (Kajmanka supí) a vlka. Cílem bylo vytvořit velmi nebezpečné mutanty, které by mohly porazit kohokoli – především ale tolik Trhačem nenáviděné Želvy ninja. Jak to s nimi ve filmu dopadlo zkuste zjistit sami, teď se podíváme na to, jak se povedly obě figurky.

Tokka

Tokka je velmi robustní figurka s velmi roztomilým výrazem a se spoustou detailů. Začněme od hlavy, na které zaujmou krásně vypoulené oči, zobák, ale hlavně otevíratelná pusa. Je to podle mě poprvé, co na TMNT figurkách udělala Neca nějaký element hybatelný.

Moc pěkně jsou také zpracované ruce, náloketníky a hlavně skvěle napaintovaná hruď.

Co ale Tokku opravdu zdobí je jeho nádherný ostnatý krunýř, který je fantastický. Každý osten, kterých je na krunýři více jak šedesát, je perfektně zpracovaný a působí opravdu realisticky.

Ačkoli je krunýř monstrózní, tak figurka má díky předsunutému krku a větším rukám překvapivě dobrou stabilitu. Popravdě jsem to nečekal, ale i bez stojánku stojí vcelku bezpečně.

S ohebností jednotlivých kloubů jsem maximálně spokojený. Není zde problém velké zatuhlosti (jako například u filmového Casey Jonese), ale ani naopak měkkých kloubů. Figurka se tak celkově velmi příjemně hýbe a lehce se s ní manipuluje.

Rahzar

Rahzar je sice trochu vyšší než Tokka, ale působí kvůli absenci krunýře trochu střízlivěji. Zaujme určitě jeho vlčí hlava a především krásné modré oči. Stejně jako Tokka, tak i Rahzar má hybatelnou čelist.

Na svém těle má také mnohem více zbroje (na ramenou, hrudi, předloktí, stehnech, kolenou), které jsou bohužel standardně zpracované. Ostny na zbroji jsou měkké a nevýrazné.

Figurka je stabilní, stojí pevně a jistě a to i když ji vybavíte štítem a kusem dřeva.  

Bohužel celkově Rahzar nevynikne tolik jako Tokka. Může za to i to, že odstíny jeho srsti jsou trochu nevýrazné a figurka nemá wow efekt jako krunýř u Tokky. 

8

Tokka i Rahzar jsou velmi kvalitně zpracované figurky, které netrpí na klasické „necovské“ chyby. Tokka zaujme svým perfektně zpracovaným krunýřem i milým pohledem. Rahzar zase nabídne spíše bojovníka než rozmazlenou želvu. 

Pokud sbíráte filmové želvy, tak byste tyto dvě figurky neměli minout. Bohužel se vám budou trochu hůře shánět, protože se objevily pouze na US trhu. Ale za tu snahu to určitě stojí.