Recenze: NECA TMNT 1990 The Capture of Splinter Action Figure SDCC 2019

Recenze: NECA TMNT 1990 The Capture of Splinter Action Figure SDCC 2019 © Neca

Trochu krkolomný název „NECA TMNT 1990 The Capture of Splinter Action Figure SDCC 2019“ v sobě skrývá 7″ figurky Trhače, Třísky a 2 pěšáků klanu Noha na motivy filmu Želvy Ninja z roku 1990 od výrobce Neca, který tuto kolekci začal prodávat na San Diego Comic Con 2019. Uff, tak rozklíčování toho názvu bychom měli za sebou a teď pojďme vybalovat.

Co je to zač? Povaleči, feťáci? Kde se naučili takhle zápasit? Chci slyšet odpověď! 

Tento sběratelský set navazuje už na dříve vydanou kolekci NECA TMNT 1990, která obsahovala všechny 4 želvy. Tentokrát si NECA připravila svůj balíček tematicky zaměřený na část filmu, ve které klan Noha včetně Trhače zajmou Třísku (The Capture of Splinter) a mučí ho ve svém skladu.

Videorecenze

Pokud se Vám nechce číst, poslechněte si moji krátkou videorecenzi.

Balíček NECA TMNT 1990 The Capture of Splinter Action obsahuje:

 • figurku Trhače
 • figurku Třísky
 • 2 figurky pěšáků z klanu Noha
 • zbraně
 • pouta
 • náhradní ruce
 • držák na zbraně
 • dřevěnou (papírovou) bednu

 

Obsah balení NECA TMNT 1990 The Capture of Splinter Action Figure SDCC 2019 (© Neca.com)

Figurky

Zjednodušeně napsáno, všechny figurky jsou takový standard ala Neca. Takže kvalita je přímo úměrná ceně figurce. To ale neznamená, že zpracování není dobré. Ba naopak, za celkem nízkou cenu dostanete skvěle zpracované figurky. Nicméně nečekejte kvalit jiných výrobců. Například na figurkách chybí látkové oblečení, vše je vymodelované z plastu. 

Trochu mě mrzí měřítko, které Neca zvolila. Stejně jako předchozí edice TMNT 1990, tak i tato kolekce je 7 palců vysoká. Převedeno na náš metrický systém jsou figurky vysoké přibližně 17 cm (pan Tříska je vysoký cca 14 cm). 

Dost mě mrzí, že se Neca vydala touto velikostí, ocenil bych měřítko 1/6 i za vyšší cenu. Na druhou stranu alespoň ve vitríně nezaberou tolik místa.

Ohebnost všech figurek mohla být lepší. Klouby nejsou zatuhlé, jak u některých figurek bývá zvykem, ale jejich úhly nejsou nikterak veliké. U žádné figurky se mi nepovedlo například zvednou ruce vzhůru. Na vině jsou širší ramena, která jsou kompletně z plastu a nedovolují rukám vztyčit je nad hlavu. 

Velmi podobné je to u kolen, která nejdou ohnout do 90°. Ohebnost lokte a kyčle je ale kupodivu docela dobrá.

Mistr Tříska

Na tuto figurku jsem se nejvíce těšil, především jako doplnění k mým čtyřem želvám, které už mám. Nicméně jsem z toho trochu rozpačitý.Líbí se mi zpracování headsculptu a jeho srsti. Líbí se mi i jeho obleček, který je na rozdíl od ostatních látkový. Je skvěle potrhaný a je to vlastně tak trochu „battle damage“ verze 🙂

Co se mi ale nelíbí jsou ruce, které nejdou ohnout. Alespoň mně se to nepodařilo. Jsou podle mě napevno v ramenou ukotveny. Takže jinou polohu než „mučící“ se mi nepodařilo s Třískou napolohovat. Což je podle mě velká škoda.

Další věcí, která se mi nelíbí, je jeho ocas. Proti jeho zpracování nic nemám, ale je velmi neohebný a tak v kombinaci s malou plochou chodidel vždy převáží figurku dopředu. 

Z toho vyplývá, že tuto figurku budu muset nechat vždy jen v této základní poloze, kterou určil výrobce. Nemám dost odvahy na to, abych hrubou silou zkusil ramena nebo ocas pohnout do jiných poloh, protože se nezdá, že by to šlo.

Trhač

Z celé této kolekce asi nejlépe zpracovaná figurka. Jak už jsem psal výše, na fotografii vypadá, že má látkové oblečení. Skutečnost je taková, že celé tělo včetně oblečení je z plastu. Takže překryvy oblečení jsou pouze vytvarované.

Na figurce Trhače se mi velmi líbí painting a jeho zbroj, která i když je z velmi tenkého plastu, tak vypadá překvapivě velmi dobře.

Velmi mě překvapila tvář figurky. Neca totiž šla do takových detailů, že obličejový chránič můžete sundat a pod ním najdete velmi pěkně zpracovanou tvář Oroku Saki včetně jeho jizvy. Za tohle palec nahoru.

K figurce je ještě přibalen plášť, která jde až překvapivě dobře nasadit. Je trochu více lesklý a trochu robustnější, ale on takový byl i ve filmu.

Pěšáci klanu Noha

V balení najdete 2 pěšáky, které jsou naprosto identické. Respektive jsem alespoň nenašel žádný rozdíl. Mají stejné švy i záhyby oblečení. Nenašel jsem žádný rozdíl. Celkově jsou zpracované obstojně.  

Příslušenství

K figurkám je dodáno celkem dost příslušenství. Začněme „dřevěnou“ bednou, na které mistr Tříska stál. Je velká škoda, že bedna není alespoň z lehké překližky, případně z tvrdšího papíru, protože dodaná „dřevěná“ bedna je kompletně z papíru. Nicméně tady není problém si udělat custom verzi, případně dokoupit.

Dále v balení najdete stojan na zbraně, kterých není zrovna málo:

 • 2x sai
 • 1x katana
 • 1x tanto
 • 1x obušek
 • 2x nunchaky
 • 1x yari
 • 1x tyč
 • 1x pouta
 • 1x sekera

Zbraně mi přijdou adekvátně zpracované, vzhledem k ceně a měřítku. Takže nečekejte velké zázraky jako diecast verze, ale poctivé plastové odlitky, které nejsou špatné. Navíc jich je opravdu hodně. 

Hodnocení

Vše se odvíjí z toho, jaký vztah máte k TMNT a především k jeho „devadesátkovým“ filmovým verzím. Já na této sérii prakticky vyrostl a tak je pro mě lehčí odpustit pár chybek. I zpětně s odstupem několik desítek let mám tyto filmy rád a například druhý díl z roku 1991 je pro mě takové „guilty pleasure“.

Pokud tohle retro moc nemusíte a máte raději novější CGI zpracování (a že těch verzí je opravdu hodně), tahle série pravděpodobně nebude pro Vás. 

Hodně také zamrzí menší měřítko, které je přibližně 1/10. Neca sice vydala ještě jednu sérii „devadesátkových“ želv, ale v měřítku 1/4. 

8

Pokud máte rádi „devadesátkové“ želvy, tak o ničem nepřemýšlejte a kupujte. Tento pack je pro Vás v podstatě nutností stejně tak, jako koupě původního balíčku želv. Pozitiva jsou tu především nostalgie, kvalitní zpracování a hromada příslušenství. Negativum je horší ohebnost, malé měřítko a nestabilita figurek.