Recenze: Želvy ninja: Poslední rónin

Recenze: Želvy ninja: Poslední rónin © Comics Centrum

Epické zakončení komiksu je tady. Želvy ninja: Poslední rónin uzavírají jednu velkou a více jak 30 let dlouhou kapitolu. Ze čtyř malých roztomilých a ztřeštěných teenagerů zůstal pouze jediný. Sám se musí vypořádat s následky a důsledky předchozích událostí a najít vůli a cestu, jak přežít. Povede se mu pomstít svoji rodinu a uzavřít tak jednu dlouhou popkulturní linku?

 Želvy ninja: Poslední rónin

Příběh komiksu se odehrává kde jinde než v New Yorku. Tentokrát ale v postapokalyptické budoucnosti, kterou ovládá klan Foot (Noha) a kyber vojáci. Z našich čtyř Želv ninja ale přežila už jen jedna. Její jediným cílem je pomstít svoji rodinu. Její bratři, otec i kamarádi byli zavražděni a náš hrdina se stal posledním róninem. Samurajem bez svého pána, bez rodiny. Předsevzal si jako svůj poslední úkol pomstít svoji rodinu a uctít jejich památku.

Účelně píšu neurčitou želvu. Nechci vám kazit překvapení z tohoto jinak velmi zajímavého příběhu. Kdo je posledním róninem se ale bohužel čtenář dozví na přebalu knihy. Proč se vydavatelství odhodlalo k tomuto prozrazení děje netuším. Nemyslím si, že by to byla zejména v ČR veřejně rozšířená informace. Fakt je, že mi to možná trochu ubralo z celkového zážitku a mrzí mě to.

Příběh komiksu je rozdělen do několika časových rovin. O tom, co a jak se stalo ostatním bratrům se tak dozvídáme v několika flashbaccích. Příběh poslední přeživší želvy tak není rozhodně pěkný. Je smutný, depresivní a místy hodně bolestivý. Jak po fyzické, tak ale i po emotivní stránce.

Poslední rónin si musí projít velmi těžkou životní zkouškou, kterou ale ne vždy zvládá. Na pomoc mu tak přichází někteří staří známí, kteří mu v cestě za pomstou pomáhají. I pro ně to ale není lehké. Sami v minulosti utrpěli velké bolesti a tak se všichni ocitají ve velkém zoufalství.

Na druhou stranu je to i příběh naděje, který uzavírá jednu velkou a dlouhou kapitolu v každém z nás. Poslední rónin je tak velkým a dojemným příběhovým zakončením celé historie komiksu TMNT. Více o příběhu prozrazovat nebudu, tohle si musíte prožít a vybojovat sami. Já vám to neulehčím.

O výtvarnou stránku celého komiksu se postaralo více autorů. Každá časová úroveň má svoje vlastní grafické zpracování, za kterým stojí různí autoři s vlastním nezaměnitelným rukopisem. Pro čtenáře tak není vůbec problém se v těchto časových linií díky odlišnosti kresby plně orientovat (vzpomínáte na Inception? :-))

Osobně se mi nejvíce líbila ta současná linie s cyberpunkovým a despotickým nádechem, ve které vynikla celková deprese celého komiksu. Naopak ta, ve které se hlavní hrdina nachází sám sebe mi přišla až přehnaně odlišná, jako by do celého komiksu moc nezapadala.

Comics Centrum

Samotnou kapitolu si zaslouží knižní zpracování celého komiksu Zde Comics Centrum odvedlo naprosto skvělou práci. Nepřeháním. Zpracování knihy je prostě parádní. Kvalita tisku a tvrdost stránek je skvělou odměnou pro tento komiks. Kresba, barvy a detaily tak nádherně vyniknou na velkém formátu. Je to zkrátka, jako když se díváte na film v Imaxu.

Svoji pozornost si zaslouží i druhé vydání se speciální (tmavou) obálkou. Tuto verzi fanoušci vykoupili ještě na Comic-Conu Prague 2023, takže do širšího oběhu se ani nestihla dostat. Já mám možnost vlastnit obě verze a na obě obálky je nádherný pohled v knihovně.

Oba velké formáty mají stejný formát 220 x 325 x 30 mm a jsou v tvrdých deskách s matným potahem a parciálním lakem. Obě verze obsahují dokonce látkovou záložku. Ani jedné verzi tohoto komiksu tak nelze nic vytknout. 

Komiksu byl ale vytkl trochu špatně dávkovaný scénář, nebo spíše dramaturgii. Především někde uprostřed komiksu se konečně dozvíme, co se stalo všem mrtvým želvám. V tuto chvíli mi ale hlavní děj nenabídl adekvátně silný a vtahující moment zpět do současné linie. Trvalo tak skoro celý sešit, než jsem se naplno vyrovnal emočně se zobrazení smrtí všech mým dětských hrdinů.

Závěr komiksu jsem si ale pochopitelně už užil naplno a ačkoli je konec už nějakou dobu předvídatelný, je i tak emočně silný a uspokojivý a s ohledem na poslední panel i pochopitelně zvídavý a natěšený.

8

Komiks je tak parádní epickou a emotivní jízdou, po které už nikdy nebudete jako dříve. Naši (většinou) dětští hrdinové došli ke svému konci a my můžeme být u toho ve velkém knižním formátu, který nemá chybu. Příběh o pomstě, dystopii, smrti, rodině, ale hlavně naději,  je ultimátním zakončením jedné dlouhé (nejen) komiksové série. A naopak také začátek nové.