Recenze TMNT: The Last Ronin – Lost Years

Recenze TMNT: The Last Ronin – Lost Years

Úspěšný komiks Želvy ninja: Poslední rónin uzavřel dlouhou kapitolu jednoho komiksu. Poslední rónin zůstal poslední ze čtyř Želv ninja a jeho úkol bylo pomstít svoji rodinu. Od smrti jeho bratrů ale k finální cestě za pomstou vedlo několik let. Co v tomto mezidobí rónin dělal a jaké byly jeho bezprostřední emoce po zabití jeho rodiny vypráví nepřímé pokračování TMNT: The Last Ronin – Lost Years.

A že to bude nepříjemné vyprávění, tak o tom vůbec nepochybujte. Rónin sice přežil, ale utíká do Asie, kde hledá vůli žít dál. Bohužel mu ale zkříží cestu další smrt, kterou má na svědomí neznámý tajemný Death Worm. Poslední rónin se nakonec vydává pomstít smrt nevinných lidí. Cesta nakonec vede přes celou Asii a musí se vypořádat s nepřáteli, ale i sám se sebou. Tíží ho vzpomínky na mrtvou rodinu. Přemítá, jestli mohl udělat něco pro jejich záchranu. Je v depresi, hledá vůli a hlavně sílu pro závěrečnou pomstu.

Komiks ale rozšiřuje nejen příběh rónina, ale také se věnuje i aktuální příběhové lince ze současnosti. V té se snaží přeživší komiksu Želvy ninja: Poslední rónin najít cestu pro začátek něčeho nového. Něčeho, co nikdo neví, jak může dopadnout. Přeživší se snaží těžit z odkazů těch, kteří položili svůj život v boji za svobodný svět.

Sledujeme tak přirozené a těžké předání zkušeností a pomyslných odpovědností. A pro naše hrdiny to není lehká záležitost. Stejně jako v našem životě, i tady se velmi brzy mohou vyzkoušet, jak velkou odpovědnost má v našem životě každý z nás.

Oba příběhy tak spojuje více, než by se na první pohled dalo předpokládat. 

Kresba má svoje momenty, především v těch, kdy rónin zaujme tvrdou a nekopromisní pózu v akčních scénách. Celkově mi ale přišla spíše průměrná a nedosahuje kvalit z hlavního komiksu Poslední rónin.

8

Komiks TMNT: The Last Ronin – Lost Years je vcelku syrovým a bolestivým vhledem do let, která našeho rónina dělila od smrti jeho rodina a finální pomsty. Mezi tím ušel doslova dlouhou cestu. Ať už geograficky nebo mentální. V pěti sešitech tak sledujeme většinou bolestivé momenty, které ho nakonec donutily přežít a najít motivaci k životu.