Recenze: Obi-Wan Kenobi (2022)

Recenze: Obi-Wan Kenobi (2022) © Disney

Obi-Wan Kenobi je nejen dlouho fanoušky očekávaný seriál, ale na tento seriál čekalo několik i let samotné Disney. Jak se povedl návrat tolik ikonického hrdiny a podařilo se Disney získat opět srdce svých fanoušků?

Kenobi. Obi-Wan Kenobi. Ben Kenobi. Postava, která vždy patřila ke core charakterům celých Star Wars. Na filmovém plátně se objevila už v 70. letech, poté se vrátila s prequelovou trilogií a nyní se tvůrci rozhodli její příběhy opět oživit a propojit všechny části Star Wars do jednoho velkého příběhu.

Opravdu hodně bych chtěl tu napsat, že je to přesně to, kvůli čemu se samotné čekání vyplatilo a Disney našlo ten pravý vybroušený diamant, který například v posledních týdnech objevil Tom Cruise. Zklamu vás hned ze začátku. Seriál Obi-Wan Kenobi je velmi nepodařeným výletem, který chce především těžit z nostalgie a osudovosti. Bohužel ani jedno mu nejde dobře.

You’re a great warrior, Anakin, but your need to prove yourself is your undoing. Until you overcome it, a Padawan you will still be.
Obi-Wan Kenobi

Jen tak mimochodem, dlouhodobě nesdílím fanouškovské ódy na tuto postavu. Přišla mi vždycky málo zajímavá a přehnaně mentorská. Ale jsem schopen si přiznat, že je to prakticky jen můj problém. Přes to všechno jsem se ale na nový seriál velmi těšil a připustil si, že na mě dolehla i menší pre-seriálová horečka. Vědělo se dopředu, že se v seriálu castingově objeví i Hayden Christensen a konečně se dočkáme i hraných inkvizitorů. Brutální kombinace, na kterou jsem se těšil jak za mlada.

Ale nevyšlo to. Z mnoha důvodů. Určitě se najdou fanoušci, kteří se nechají rádi oklamat, ale po laciném fanservisu v Mandalorianovu a Bobu Fettovi je toto další zářez od Disney, kdy místo kvality (příběhové nebo režijní) nabízí pár utěšujících epizod v domnění, že fanoušci si na nový trend zvyknou.

S tímhle má Disney dlouhodobě problém. Psal jsem o tom v recenzi na druhou sérii Mandaloriana. Disney prakticky netvoří, snaží se jen ukonejšit stávající fanoušky a ždímat z nich peníze. Chce spojovat, ale při tom netvoří. Do budoucna to vidím jako jeden z hlavních problémů celých Star Wars. Svět, ve kterém si můžete vytvořit tisíce příběhů, se snaží Disney přeplácat svými nudnými záměry o sjednocení fanoušků, které svými producentskými vrtochy poštvala mezi sebe.

Obi-Wan je stejně jako Boba Fett jen nástroj, jak vyhovět a být opět oslavován. Ono to svým způsobem funguje, ale s každým tímto producentským počínáním přichází Star Wars o něco ze sebe. Přichází o kreativitu, příběhy, o své univerzum a hlavně minulost.

Já rozhodně nejsem proti, že v několika dekádách rozvíjený příběh se občas poupraví. Dokonce asi budu jeden z mála, který by klidně čtvrtou epizodu výrazně upravil. Nepříjemný je především fakt, že Disney rabuje z minulosti a přitom velmi chabě buduje budoucnost. Ne svoji, tu má zajištěnou. Ale budoucnost Epizod a především celých Star Wars.

Obi-Wan Kenobi

Nový Obi-Wan tedy nenabízí nic, co bychom ve Star Wars (ale i jinde) neviděli. Režisérsky je seriál velmi mdlý, nevýrazný a nezábavný. Je bez patřičného drajvu, hlášek a i bez památných scén. I když během šesti epizod dojde na několik světelných soubojů, žádný z nich se nestane kultem. V seriálu neexistuje scéna, kterou bych si pustil znovu a znovu.

Obi-Wan toho měl dle tvůrců nabídnout hodně. Roky příprav, ze kterých ale fanoušci dostali jen příběh starce, který je až naivně vylákán na další misi. Během té se ale Disney předhání v až komicky řešených scénách, kdy hlavu a patu nedává vůbec nic. Divák až kolikrát žasne nad tím, jak scénáristicky hloupě jsou řešené některé scény.

Tuhle scénaristickou neobratnost se snaží řešit Disney jak jinak než fanservisem. Je fajn, že chce propojovat a já rozhodně vítám, že v hraných verzích SW vidíme střípky z her nebo animáků. Ale divák by přeci neměl odcházet s tímto pocitem, že viděl svoji oblíbenou postavu na pár mikro sekund. Divák by neměl být klamán a hlavně Disney by nemělo klamat. Potenciál SW tu stále ještě je. 

Seriál nezachraňuje ani technická kvalita. Vše je umělé (ano, já vím, jsme ve SW) a atmosféra se u mě nedostavila. Necítím ze záběrů a z dialogů onu osudovost, kterou se snažilo Disney ve své (docela fajn) kampani prodat.

Nepřehlédněte
Recenze: The Book of Boba Fett

Už každoroční seriálové pozdvižení ze světa Star Wars právě skončilo a tentokrát nám nabídlo příběh nájemného lovce jménem Boba F...

Bohužel Obi-Wan Kenobi opravdu nenabízí nic, s čím by alespoň průměrný divák nebo fanoušek SW mohl být spokojený. Tohle měl být pro fanoušky osudový projekt, který si oblíbil i samotný Ewan McGregor. Ten je asi tak jediný důvod (spolu s Christensenem), proč seriál sledovat. Snaží se svým hereckým uměním seriál táhnout, ale scénáristé mu nikde nedovolí projevit naplno emoce tak, abychom se do jeho utrpení mohli položit naplno. 

Inkvizitoři jsou tu spíše k smíchu a vůbec nenaplňují svůj potenciál. Na scéně se opět objeví i zázračný „bacta“ lék, který jakoby sloužil pro nápravný a záchranný scénáristický systém. Logika a napětí v seriálu kompletně schází, vše je opět kompletně podřízeno scénám samotným bez většího celku. Divák nepřestane zírat, co vše jde vymyslet, jen aby se spatlalo několik scén k sobě.

Jediným kusem naděje pro mě bylo ztvárnění Darth Vadera, který tu dostane alespoň trochu prostoru a všechny scény s ním jsou asi to nejlepší, co seriál nabídne. Pokud by tedy Obi-Wan Kenobi měl sloužit jako předehra pro případný spin-off Darth Vadera, nezlobil bych se. Scény Vadera spolu s hlasem James Earla Jonese jsou opravdu jediný, za co dostává tento seriál u mě kredit.

Prvně mě mrzelo, že Kenobi je pouze šestidílný. Po zhlédnutí všech dílů je to ale násobně více, než bych chtěl. 

Je to škoda, takový to projekt se u SW už nemusí opakovat. Disney tak (opět) propáslo velký potenciál ukázat, že umí nabídnou producentsky, režijně i divácky skvělou zábavu i umění v jednom. Tak snad příště, nebo možná už raději ne?

4

Osudový projekt, který ale nevyšel. Fanoušci i tak ale budou pravděpodobně spokojeni. Dostanou svůj fanservis, který je do dalšího SW projektu zaslepeně uspokojí. Nevšimnou si, že za pár let už nekoukají na své milované SW, ale na Disney Universe. Obi-Wan Kenobi mohl být návrat ke Star Wars tak, jak je známe. Mohl (a měl) nabídnout vesmírnou atmosféru, republikovou depresi, nezapomenutelné světelné souboje, prostředí, hudbu i zábavu. Mohl, ale neudělal… a my s tím pravděpodobně neuděláme taky nic.