Recenze: Pistol 2022

Recenze: Pistol 2022

Myšák zaútočil na moje city. Na Disney+ se konečně objevil slibně vypadající seriál o zrodu legendárních Sex Pistols, který mapuje jejich celou tříletou existence v tehdy velmi konzervativní britské společnosti. Těšil jsem se už od prvního traileru. Stálo to čekání za to? Věřte, že ano!

Mám vždycky obavy, když současná produkce připraví materiál o mých srdcových záležitostech. A to Sex Pistols rozhodně jsou. Ale velmi rychle jsem pochopil, že seriál Pistol bude patřit k těm kvalitnějším, které nejen současná televizní produkce nabízí.

Ever get the feeling you’ve been cheated?
Johnny Rotten

Začneme od začátku. Seriál mapuje celé 3 roky (a že to byly divoké roky) existence „zakladatelů“ punku a to pěkně chronologicky. Příběh je tak krásně vyprávěný lineárně a není tak narušován pro mě ne velmi oblíbenými retrospektivním prvky. Takže děj má lineární kontinuitu a díl od dílu se přibližuje k naší současnosti. Nutno říci, že někdy velmi divoce a trpce zároveň. Takový ale byl přerod britské celkové společnosti.

Příběh nás hodí do smutné a zároveň kruté a tvrdé reality sedmdesátých let. Britská společnost je silně konzervativní (a pro mnohé nudná) a stojí na prahu velkých změn. V pozadí toho všeho je několik charakterů, které se skrze někdy šílené události propojí, aby vzniklo punkové hnutí, které určilo podobu nejedné kapely nebo společenských názorů.

Začínáme tak celý příběh u kytaristy Steve Jonese, který zakládá kapelu, aniž by uměl hrát. Postupně tak sledujeme především jeho vývoj a problémy, kterého provází celý seriál. 

Je to tedy jeho postava, na které celý seriál staví a jsou to hlavně poznámky samotného Steva, podle kterých jsou natočené a zrekonstruované dialogy a celkový příběh.

Netřeba ale smutnit, dalších jmen se dočkáme také a v ne malé míře. Seriál je právě silný především v hlavních postavách a skvělém castingu, který se snaží u zásadních postav být i fyzicky přesný. 

Pokud jste se tedy těšili na karikatury v podobě Sida Viciouse nebo zkažené zuby Johnna Rottena, silně manipulujícího McLarena –  tak o ně nebudete ochuzeny. Seriál se nesnaží ale držet jen fyzických kopií postav, ale velmi dobře a dle mě dostupných informací i velmi přesně kopíruje slavné eventy. Plavba po Temži, legendární rozhovor v pořadu Today, násilné i psychické projevy Sida Viciouse – tohle vše a mnohem víc je v seriálu zachováno.

Příběh, postavy a casting je super. Co tedy dalšího? Skvělý vizuál. Nečekejte novodobou unilou bezpohlavní (nebrat přesně) paletu barev. Tu zde nenajdete. Místo toho si pro vás seriál připravil až archivní nádech s mnoha perfektními kamerovými střihy. A celé je to okořeněné (dnes už) nestandardním televizním poměrem 4:3. Pamatujete na Zacka Snydera? 🙂 

Ne vážně, vizuál pro mě byl velmi pěkným překvapením, které jsem si maximálně užil. Stejně tak jako všechny herecké výkony, které spolu s britským akcentem dodávají realistické prožitky. 

Seriálu tak lze vyčíst prakticky jen občas pomalejší tempo, které v posledních dílech zase až možná zbytečně zrychluje a některé situace přeskakuje nebo lepí k sobě. Více mi ale vadila absence většího přesahu a eskalovanějšího filmového napětí.

Ačkoli se na plátně (vlastně v TV) dějí neuvěřitelné (ale historicky správné) situace, divák si z toho neodnese větší prožitek. Uvidí tak jen bláznivý příběh několika lidí. Neuvidí ale širší okolnosti, které tyto postavy postavily před ně samotné. A je to škoda. Společnost je utvářena námi a my zase jí. Věčný koloběh. Pro pochopení jednoho potřebuje znát i tu druhou a to se v tom příběhu úplně neděje. 

Na druhou stranu přijímám fakt, že středobodem jsou Pistole a ne britská společnost. Fair enough a s tím dokážu žít…

8

Seriálu nakonec není mnoho, co vyčítat. Šestidílný seriál, za kterým stojí Danny Boyle a Craig Pearce, nabízí vcelku konstantní kvalitu a to i z historického hlediska. Exceluje především v hereckých výkonech a perfektní stylizací. Pro absolutorium chybí detailnější absence okolností, které by ještě více prohloubily divákovu znalost.