Nejoblíbenější díly v sérii Tomb Raider

Nejoblíbenější díly v sérii Tomb Raider © Crystal Dynamics

Tomb Raider je pro mě jednou ze srdcových záležitostí. S hlavní hrdinkou! Larou Croft jsem prožil všechny její díly a dobrodružství a vlastně už je to více jak 25 let, co spolu zažíváme a sdílíme lásku k historii a archeologii.

 1. Tomb Raider: The Last Revelation (1999)
  Egypt, ach ten Egypt. A k tomu Lara. Dát dvě milované věci do jednoho produktu, co tak z toho může vzniknout? Skvělá a velmi dlouhá hra, která má 50 levelů a projdete snad všechny místa ve Starověkém Egyptě.
 2. Rise of the Tomb Raider (2015)
  Pokračování, které úspěšně a lépe navázalo na restart série z roku 2013. Lara je zde lehce dospělejší, zkušenější a v netradičních lokacích. 
 3. Tomb Raider Anniversary (2007)
  Plnohodnotný remake prvního dílu celé série přišel už po 10 letech. Se skvělou grafikou, hratelností a zábavností. Mám ho raději než první díl, který je objektivně dnes už z důvodu špatné grafiky a ovládání (skoro) nehratelný.
 4. Tomb Raider (2013)
  Velký restart a skvělá hra. Zamiloval jsem si trailer z E3, ve kterém byla Lara představena jako mladá teenagerka, která ztroskotá na ostrově a její jediný úkol bude „přežít“. Sama, bez výbavy, bez jídla. To vše v parádní (tehdy skoro realistické) grafice. Tohle byl návrat ve velkém stylu. Jedinou kaňkou bylo až příliš soubojů. 
 5. Tomb Raider: Legend (2006)
  Po neúspěšném The Angel of Darkness přišla konečně hra, která byla sice kratší a kvůli koridorům i přímější. Za to ale s dobrou hratelností, grafikou a perfektním soundtrackem. Tuhle hru jsem si užil a vlastně bych si ji klidně zahrál v nějakém remasteru.
 6. Tomb Raider II (1997)
  Benátky, opera, člun. Co více dodat. Kdo zažil, tak ví. Ostatní si musí zahrát.
 7. Tomb Raider: Chronicles (2000)
  „Rozlučkový“ díl s Larou a vlastně tak trochu s celou PlayStation 1. Díl, ve kterém čtyři přátelé vzpomínají na dobrodružství s Larou byl vcelku fajn. Především hororový part v Irsku, který bych si opět připomenul v nějakém modernějším zpracování.
 8. Tomb Raider (1996)
  Tady to celé začalo. Revoluce v 3D akčních plošinovkách. Se spoustou nápadů, které převzalo mnoho dalších titulů. Lara není muž, ale žena. Můžeme se podívat do mnoha destinací po celém světě. Prakticky lze říct, co Indiana Jones udělal pro popularizaci archeologie, Lara dokončila. Kdo nechtěl být po dohrání tohoto dílu dědic velkého jmění, který si jezdí po světě vykrádat hrobky? Bohužel ale zub času se na tomto dílu podepsal nejvíce. Naštěstí ale je tu „lehce modernější“ remake Tomb Raider: Anniversary.
 9. Shadow of the Tomb Raider (2018)
  Velká očekávání. Mělo se jednat o velké zakončení nejnovější trilogie. Výsledek mě ale nepřesvědčil. Nepřinesl mi nic nového a inovativního a dohrál jsem to jen z povinnosti.
 10. Tomb Raider: Underworld (2008)
  Jedna z mála her v této sérii, na kterou si prakticky vůbec nepamatuju. Vím, že se tam dalo potápět, jezdit na motorce se srandovní fyzikou a to je tak všechno.
 11. Tomb Raider III (1998)
  Velká a těžká hra, která nabízela 4 různé lokace i několik dopravních prostředků (kajak, čtyřkolka). Ale její těžkost a velké levely mě prostě nebavily natolik jako jiné díly. 
 12. Tomb Raider: The Angel of Darkness (2003)
  Bohužel v době vydání silně zabugovaná a celkově trochu depresivně vypadající hra.

Nevešlo se: Lara Croft Go (2015), Tomb Raider: The Curse of the Sword (2001), Lara Croft and the Temple of Osiris (2014), Lara Croft and the Guardian of Light (2010), Lara Croft: Relic Run (2015), Tomb Raider: The Prophecy (GBA, 2002)