Osmdesátkové frančízy to mají těžké. To nejlepší už fanouškům ukázaly, ale producenti neměli tolik odvahy, aby je zaslouženě nechali odpočinout. Jedním z takových smutných příběhů je i Predátor, který měl s filmem Predator:Evoluce oprášit slávu přímo od jeho „zakladatele“ Shane Blackea. Dopadlo to ale přinejmenším katastrofálně.
Není divu, že další pokračování této frančízy vyvolalo dost obav. A to ještě v trochu netradiční kombinaci, kdy se predátor vydal do 18. století a jeho sparingpartnerem bude indiánský kmen Komančů. A také pro několik mentálně zaostalejších i překážka v podobě hlavní ženské postavy.
Každopádně Prey je vcelku milé překvapení. Pokud tedy ale od něho nemáte velké očekávání. Prey je totiž film, který najdete pouze na VOD, a také tak trochu i vypadá. Chybí mu filmový „look“ a spousty peněz. I přes to je ale dle mě zdařilejší než Blackův buddy-movie Predator: Evoluce.
Režisér Dan Trachtenberg si evidentně nastavil rozumné očekávání (na rozdíl od Blacka) a servíruje poctivý future-western s nejznámějším lovcem lidí.
Novému Predátorovi lze vyčíst opravdu hodně. Laciné a levné zpracování, horší filmové vybavení, opravdu laciné a špatné zvířecí CGI záběry a i ten hudební podkres mohl být trochu výraznější.
Na druhou stranu Prey umí i dosti zaujmout. Velmi sympatická délka celého snímku vystavuje rychle napínavou atmosféru. Nové prostředí dává prostor k neokoukaným zážitkům. Samotný Predator tu dle mě mohl dostat trochu více prostoru a budování jeho postavy mohlo být lepší, ale nový vzhled není špatný a jsem rád, že si odpustil absolutní hi-tech vymoženosti.
Samotná hrdinka nové Predatora je uvěřitelná a dobře zahraná. Škarohlídové a osmdesátkoví zabedněnci by si zbytečnou kritiku mohli odpustit, zde opravdu není, co kritizovat. Naopak je třeba pochválit, že nová hrdinka nabízí svěží vítr do klasických „muscle“ řešení.
Vcelku potěší i nenápadný fan service, který se nesnaží vykukovat z každého rohu (co ty na to, Disney?), takže tento film umí stát sám o sobě a nesnaží se podlézat původním fanouškům.