Recenze: Spider-Man: Across the Spider-Verse

Recenze: Spider-Man: Across the Spider-Verse © Sony Pictures Animation

Lidská řeč je velmi bohatá a rozmanitá. Dlouhá tisíciletí jsme se ji snažili rozvíjet, abychom v běžné, ale i odborné komunikaci dokázali přesně interpretovat, co vidíme nebo cítíme. Ať už fyzicky, nebo v sobě sama. Po zhlédnutí filmu Spider-Man: Across the Spider-Verse si tím ale nejsem úplně jistý. I tak ale zkusím všechny pocity, které ve mě vyvolal tento film rozepsat. Pojďme si textově a tedy z mé strany určitě limitovaně popsat, jestli se pokračování oscarového filmu Spider-Man: Into the Spider-Verse povedl.

I never found the right band. So I started my own
Gwen Stacy

Spider-Man: Across the Spider-Verse je především neskutečná a šílená jízda. Ostatně od pokračování úspěšného filmu Spider-Man: Into the Verse se nedalo čekat nic jiného. Ale realita předčila snad všechna možná očekávání. I několik dní od zhlédnutí filmu jsem stále v (pozitivním) šoku z toho, co jsem viděl. Respektive stihl vidět. 

Nový Spider-Man totiž v každém framu nabízí tolik informací, které lidský mozek nemá možnost na jedno zhlédnutí pojmout a interpretovat. Tím jsem si zcela jistý. Absolutní nálož akce, gagů, easter eggů, pocitů, hudby a všeho možného je tak nutno vidět vícekrát, abychom mohli naplno konzumovat tento film.

Ideálně ovšem vždy v kině. Nový Spider-Man využívá celou plochu širokoúhlého záběru k prezentaci a vyprávění příběhu, přesně po vzoru komiksu. Není tak ojedinělé, že v jeden moment sledujete stejnou akci v různých záběrech, vyprávění příběhu potom snažíte zachytit skrze hlasové i textové dialogy. Do toho všeho hned několik různých (a trochu bláznivých) realit. Ano, hlava (minimálně) nestíhá, ale o to více vás tento film nutí k dalšímu zhlédnutí.

I když jste ale zahlceni (a možná v určitých pasážích přesyceni informacemi), tak ale nejste ztraceni. Autoři si dali záležet na tom, abychom nikdy neztratili hlavní děj a kontakt s hlavními postavami. Nad vším tím chaosem tak pořád vyčnívá pevná a hlavně sebevědomá ruka autorů, kteří velmi dobře vědí, do jakého bodu vás jako diváky chtějí dostat. A věřte, že se vskutku máte na co těšit.

A příběhová pouť je to opravdu dlouhá. Nový Spider-Man odvypráví prostřední část svého příběhu v rámci 140 minut. To z něho dělá dosud nejdelší animovaný film v USA. 

I tak ale příběh našich hrdinů uplyne jak voda. Tento film je neskutečná jízda a divákovi prakticky nedává prostor k nádechu a odpočinku. A pokud ano, tak velmi šetrně a především vždy nenuceně a smysluplně. Nesnaží se za každou cenu diváka rozesmát nebo fanservisovat. A tak chvíle, kdy se během různých akčních scén film zpomalí, jsou skvělou esencí a dodávají filmu hloubku a reálné pocity.

Oceňuji velmi pěknou a i civilní linku vztahů, které se v pozadí celého toho chaosu utváří. Vztah Milese, Gwen, jejich rodičů, alternativních Spider-Manů a to napříč různými dimenzemi je velmi dobře vykreslen a hlavně odvyprávěn. 

Příběh není přehnaně komplikovaný a je pod vším tím informačním boostem skryt, aby se v druhé polovině filmu přepnul do brutální akční a nakonec i emotivní eskalace. 

Tvůrcům se podařilo skloubit příběh s animací a zvukovou kulisou už od prvních chvil. Prakticky hned od začátku tak vidíte nádhernou symbiózu mezi těmito základními faktory kinematografie, která eskaluje právě v druhé polovině filmu. Nicméně kouzlí velkými momenty po celý film. Ti, kteří milují soundtrack z prvního dílu si tak přijdou na své i zde. Z každého animovaného záběru tak stříkají emoce, energie a postupně i nevyhnutelná osudovost hrdinů.

Cestování dimenzemi si pochopitelně žádá úsilí, odvahu, ale i oběti. Je tak možná trochu nešťastné, že úplný závěr tohoto filmu si naplno vychutnáme až v příštím roce.

Filmu bych tak jen vyčetl někdy snahu o přehnanou informační zahlcenost, která už byla (pouze) v určitých momentech rušivá a pro mnohé diváky už může být tak sledování filmu velmi nepřístupné. Nehledě na epileptiky či podobně reagující diváky.

Spider-Man: Across the Spider-Verse je ale tak silný a sebevědomý film, že tyto menší prvky filmu rád odpustím a raději půjdu ještě jednou do kina. A to byste měli udělat i vy. Tento film vám předá tolik informací, že je budete vstřebávat ještě několik dní, možná i týdnů. 

P.S. Chci samostatný film/seriál o Gwen a její dimenzi!

9

Spider-Man: Across the Spider-Verse je velmi silným a sebevědomým filmem, který jasně ukazuje zručnost a šikovnost tvůrců, kteří příběh Milese a Gwen vypráví velmi svěžím a dynamickým přístupem. Pokračování Milese Moralese jako nového Spider-Mana určitě patří (nejen) k letošním filmovým zásadním událostem. A vy musíte být u toho! Takových to filmů se zrodí jen několik za dekádu. Čekání na březen příštího roku tak bude (nejen) vzhledem konci velmi dlouhé.