Jak se vyhnout falzifikátům a padělkům?

V tomto článku vám zkusím poradit, abyste za své peníze dostali originální zboží a vyhnuli se možným padělkům, kopiím a falzifikátům.

Obdobně jako v klasickém umění, tak i u popkulturních předmětů existují padělky a falzifikáty. A i ty se rozlišují na špatné, dobré a velmi dobré. Jak se jim ale vyhnout a především, jak je poznat?

Vyhnout se jim dá poměrně lehce tak, že budete kupovat v důvěryhodných obchodech a od důvěryhodných prodejců. Přečtěte si, kde sběratelské figurky a sochy nakupuju já. V takovém případě je velmi mizivá šance, že nakoupíte padělek.

Naopak se vyhněte všem pofidérním zahraničním obchodům jako jsou například Aliexpress.com, Wish.com, Alibaba. Na těchto e-shopech je velmi vysoká šance, že nakoupíte padělky, které se budou vydávat za originál. Ano, může se stát, že tam nějaká figurka nebo socha je s licencí, ale věřte mi, že to nechcete pokoušet a raději si nechte zajít chuť většinou velmi levnými inzeráty, které nabízejí „Brand new“ figurky s licencí za poloviční cenu. 

Potom si dejte velký pozor, pokud budete kupovat předměty na bazaru. Klasikou je Ebay, ale i české Aukro a Sbazar. Já s tím mám převážně dobré zkušenosti, ale vždy nakupuji od důvěryhodných prodejců a kupovaný předmět si většinou velmi prověřím. Nebojte se napsat si prodejci o více fotek, kdy předmět koupil, proč prodává, detailní fotky či video předmětu, fotku krabice atd. Vše si potom dejte dohromady a kupte/nekupte.

Pokud tedy chcete mít jistotu 100% pravosti, nakupujte u kvalitních prodejců. V ČR to je například Jedishop.cz, Figures.cz, Svetkomiksu.cz, Fategate.com a další. V zahraničí potom doporučuji oficiálního distributora Sideshow.com.