Kde nakupovat sběratelské figurky a sochy?

Pokud jste začínající sběratel, nebo jen fanoušek, který si chce u své TV koupit vystavit oblíbenou sošku, určitě budete chtít nakoupit z českého obchodu, který zákazníkovi zajišťuje poměrně velký komfort. Sám jsem měl ze začátku trochu problém se v tom vyznat.

Nakupujeme v Česku

V České republice je hned několik možností, kde můžete sběratelské figurky a sošky sehnat. Každý e-shop se trochu zaměřuje na něco jiného. Pokud vám jde o cenu, tak ta je v každém e-shopu trochu jiná. Je velmi reálné, že jeden produkt se bude v několika e-shopech v ceně rozcházet i o více jak 10 %. Proto nemám vyhraněný e-shop a tento seznam jsem seřadil abecedně. 

FateGate.com

Oblíbený e-shop u mnoha sběratelů. Nákupem zde chybu neuděláte. Jen je potřeba si přivyknout na trochu starší webdesign, nemožnost mobilní verze a trochu špatné navigace na webu. 

Figures.cz

Pěkný, vcelku přehledný e-shop, který má v sortimentu velký záběr. Seženete zde busty, sochy, figurky i sběratelská autíčka. V krabici najdete vždy několik samolepek a děkovný dopis. 

Figurky-brno.cz

Pěkný, přehledný e-shop. Rád zde nakupuji. Navíc obchod nabízí i těžko sehnatelné produkty. Sice si na ně pár týdnů počkáte, ale co slíbí, to dodají. Za mě spokojenost.

Itemy.cz

Jeden z nejrychleji odesílajících e-shopů své zboží. Dopoledne objednáte a zítra máte balíček doma. Nevýhoda e-shopu (alespoň pro mě) je zaměření na Funko Pop figurky a celkově obchod má menší sběratelský sortiment. Spíše tedy než na sběratelské kousky se e-shop zaměřuje na doprovodný merchandise zboží. 

JediShop.cz

Opět kvalitní obchod, objednával jsem zde převážně Star Wars merchandise. E-shop je v rámci možností přehledný, ikdyž filtrace produktů by mohla být více UX friendly. Tento obchod určitě mohu doporučit.

SvětKomiksu.cz

Opět pouze pozitivní zkušenosti. Předobjednávám zde především figurky TMNT od Neca, popřípadě Hot Toys. Mohu doporučit. 

Xzone.cz

V Xzone kromě her seženete nově i herní merch. Pokud jste tedy závsilí gameři, jako já, tak v Xzone seženete steelbooky, herní sběratelské edice, trička, čepice, hrníčky a mnoho dalšího herní merche. Kromě e-shopu mají i sympatickou prodejnu v Praze.

EsteLacnejsie.sk

Toto není sice český, ale slovenský obchod, takže poštovné bude malinko dražší. Nicméně ho zde zmiňuji z důvodu, že tento obchod mi už párkrát sehnal vyprodané věci. Takže pokud vám unikne nějaká předobjednávka, tak se zkuste obrátit na tento shop a třeba budete mít štěstí a zboží se podaří sehnat.

Mohu s klidným svědomím dále doporučit i další e-shopy, ale nenakupoval jsem u nich tolik. Nicméně mám dobré zkušenosti s kupkomiks.cz (seženete nejen figurky, ale i hooodně komiksů:-)), HerníCentro.cz, Super-Hracky.cz (jeden z mála, kde seženete Hasbro) a mnoho dalších.

Fyzicky si můžete sběratelské předměty koupit například ve Film Legends Museu v Praze a v Poděbradech. Případně na jejich e-shopu statue.cz. Pár figurek i soch seženete v pražském ComicsPointu. Věřím ale, že je najdete i v nějakých dalších specializovaných prodejnách.

Aukční portály a bazary

U sběratelství platí jedna věc, kdo dřív přijde, ten dříve vystavuje. Takže pokud něco nestihnete objednat včas, „horkotěžko“ se to potom shání. Naštěstí od toho jsou tu bazary a aukční portály. Zde ale platí jistá (ne)psaná pravidla. 

Připravte se na to, že cena na bazarech může být (ale nemusí) někdy o desítky procent vyšší, než byla původní v prodeji. Především pokud sháníte starší kousky. Nicméně je to daň za to, že jste dříve neobjednali. Také nepočítejte s 2letou záruční lhůtou nebo 14denním vrácením zboží.

V ČR mohu doporučit facebookové skupiny, ve kterých se inzeruje od jednotlivých sběratelů. Doporučuji například: Pop Culture Collectors CZ/SK, Sběratelské figurky, Hot Toys – Prodej/Výměna. Občas se může objevit zajímavá položka i na českém aukčním portálu Aukro.cz, Bazos.cz nebo Sbazar. 

Evropa a ostatní světadíly

Většinou se stane, že pokud hledáte nějaké starší „vzácnější“ kousky, v českém prostředí je prostě nedohledáte. Buď jsou vyprodané, nebo do Čech ani nedorazily. Nic se neděje. Od toho je tu Ebay a Amazon.

Amazon

Netřeba představovat, jeden z největších e-shopů na světě. Proto tu seženete téměř cokoli. Daní za objednání je tu trochu vyšší poštovné, než jsme zvyklí u nás, ale není to nic hrozného. Já zde nakupuji především figurky Hasbro, které jsou v ČR těžko sehnatelné.

Ebay

Prvně si pojďme říct, že tohle může být někdy pěkná loterie. Mnoho sběratelů se tomu vyhýbá a chápu je. Nicméně pokud budete trochu obezřetní a nekoupíte hned první věc, kterou na těchto portálech uvidíte a máte „selský“ rozum, tak v minimálně 95 % případů se transakce povede a zboží dorazí v pořádku.

Základem je si vždy pečlivě a několikrát přečíst detail produktu. Mnoho sběratelů potom „nadává“, že dostali figurku nekompletní atd. Na Ebayi seženete totiž někdy i samotné figurky bez obalu, rozprodávané na náhradní díly atd. Takže dávejte velký pozor na to, co přesně kupujete. V případě nejasností raději prodávajícímu napište, co zásilka bude obsahovat.

Dále si ověřte, kolik doopravdy stojí poštovné. To se totiž může u aukcí měnit v závislosti na konečné ceně a lokalitě. Pokud objednáváte mimo zemí EU, připočtěte si k ceně ještě clo a dph a poplatek za proclení. Délka dodání se pochopitelně odvíjí od země, ze které je prodávající. Setkal jsem se už, že mi zboží přišlo z Japonska za 5 dní, na jinou zásilku jsem čekal více jak měsíc. Chce to holt trpělivost.

Velký pozor si dejte na to, abyste nekoupili falešné napodobeniny originálních produktů. Zvláště pokud bude nakupovat z asijských zemí. Vždy si s prodejcem ujasněte, že se jedná o originální produkt, abyste potom nebyli nemile překvapeni. 

SideShow.com

Evropa je pro distribuci sběratelských předmětů až za USA a Asií. Pokud tedy spěcháte na novinku, můžete si ji objednat přímo od SideShow. Výhody jsou jasné – rychlejší distribuce a velmi rychlá doprava zásilky. Moje zásilka mi dorazila 6. kalendářní den od objednání. To mi přijde jako velmi dobrý výkon, když vezmete v potaz, že figurka musí ze skladu se dostat prvně do LA a potom letecky do Evropy a po silnici do mé malé střediskové vesničky v Pardubickém kraji.

Nevýhody jsou bohužel taky jasné – cena za dopravu (můžete ale vychytat dopravu zdarma na vybrané produkty) a poté musíte platit clo a dph. A samozřejmě se zárukou to bude taky trochu komplikovanější.

Zahraniční Facebook Skupiny/Marketplace

V celku zajímavá alternativa nakupování v zahraničí je využití Facebook Skupin, případně Facebook Marketplace. Máte to hned několik výhod. Jednak obdobně jako na Aukro.cz nebo Ebay.com můžete u prodávajícího vidět hodnocení, ale především na Facebooku můžete o prodávajícím dohledat více věrohodných informací.

Také se tam dá mnohem rychleji s prodávajícím domluvit napřímo pomocí Facebook Messengeru. Takže opět je komunikace více osobnější a přesvědčivá.

Nevýhodou může být pro některé to, že pro převod peněz je mnohdy vyžadován PayPal, kde mi prostě nepřijde nejlepší kurz. Ale to už nechám na každém z Vás.

Kde nekupovat?

Těch obchodů, kde bych nákup nedoporučil, by se pravděpodobně našlo více. Ale kde bych rozhodně nedoporučil nákup sběratelských předmětů s licencí jsou obchody typu Aliexpress.com a Wish.com.

Mnoho lidí tyto obchody nalákají na velmi lidovou cenu, ale věřte mi, že Hot Toys figurka se opravdu nedá koupit za několik set korun včetně dopravy zdarma přes půl světa. Opravdu velmi zvažte, jestli v těchto obchodech nakupovat cokoli.

Většinou totiž obdržíte velmi lacinou falešnou napodobeninu, která mnohdy může být vyrobena z nebezpečných materiálů a barev.