V čem sběratelské předměty vystavit?

Tento krátký tip je pro ty, kteří si již své sběratelské kousky pořídili a potřebují si je co nejlépe a bezpečně vystavit.

Dnes si povíme, jak a v čem figurky vystavit. Zprvu pravděpodobně nebudete toto řešit a umístíte figurku nebo sochu na volné místo. Postupem času ale může přijít onen známý pocit ohledně nedostatku místa a trvanlivosti sběratelských předmětů, protože byste se měli snažit o to, aby zůstali co nejdéle nepoškozeny a v co nejlepší formě. K tomuto účelu budete potřebovat i nějaké vitríny, které sběratelské věci ochrání. Obyčejný stůl nebo police bohužel nejsou jistoty, kterým byste měli v tomto případě věřit.

Spoustu sběratelů rádo vystavuje v tzv. „ikeáckém“ Detolfu. Což je vcelku levné, ale účinné řešení, jak vystavovatelský problém vyřešit. Detolf se prodává ve švédském obchodním řetězci Ikea za přibližnou cenu 2 000 CZK. Jedná se o celoprosklenou vitrínu vysokou 163 cm a širokou 43 cm. Obsahuje 3 police + jedno spodní patro. Tato varianta je tak ideální spíše pro sběratelské figurky, protože nosnost jednoho skleněného patra je „pouze“ 3.5 kg.

Ikea Detolf

Z vlastní zkušenosti je Detolf ideálním řešením pro sběratelské figurky o velikosti 1/6, kde se na jedno patro vejdou až 3 figurky. 

Další levnou možností jsou opět „ikeácké“ varianty – tentokrát systémy Besta a Stuva. Oba systémy jsou tzv. modulární, tedy si můžete sami nakonfigurovat celou sestavu a můžete si tak vytvořit nábytek skoro na míru.

Besta i Stuva mají výhodu v tom, že mají vyšší udržitelnou hmotnost a jsou především prostornější než Detolf. Jsou tedy ideálnější na sochy, nebo větší figurky. Dobré je potom je osadit vlastním sklem, aby se na vystavené předměty neprášilo. 

Další jejich výhodou je potom nízká pořizovací cena, tedy především s cenami za sochy a figurky. Pěknou expozici Besty/Stuvy včetně skel a světel můžete pořídit do 10 tisíc. 

Pokud máte větší rozpočet nebo specifičtější podmínky, je potom potřeba se obrátit na truhláře, který bude schopný vám zhotovit kompletně vlastní řešení. Zde je ale potřeba znát vaše sběratelské zaměření i do budoucna a sběratelství si trochu naplánovat.