Recenze: Gandalf The Grey – Asmus Toys The Crown Series

Recenze: Gandalf The Grey – Asmus Toys The Crown Series © Asmus Toys

Po více jak 2 letech jsem se konečně dočkal Gandalfa od Asmus Toys. Nebudu už tak dlouhé čekání dále protahovat. Pojďme se na tuto sběratelskou figurku podívat detailněji.

Podíval jsem se na datum objednávky a na Gandalfa jsem nakonec čekal 1 016 dní. Tedy 2 roky a 286 dnů než se dostala tato ikonická postava z fantasy světa Pán Prstenů do mé sběratelské vitríny. A teď je otázka, jestli to čekání za to stálo.  

All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
Gandalf

Více jak 2 a půl roku je dlouhá doba na to, aby se leccos změnilo. Kromě společenské, politické a epidemické situace se lehce změnily i poměry ve sběratelství. Hot Toys stagnuje a šanci vycítila firma Queen Studios Collectibles, která představila roadmapu na další roky. A jedním z mnoha produktů je právě i nový Gandalf, který na svém produktovém videu zaujal snad všechny sběratele. Takže Gandalf od Asmus Toys tak dostal poměrně silnou konkurenci.

Lehce vtipný je to v tom, jak právě před několika lety zaujal sběratele právě tento Gandalf. Uvidíme tedy, jestli zaujme i mě, nebo dám přednost tomu novému od Queen Studios Collectibles.

Krátké video dojmy

Pokud vás nebaví číst, vše podstatné jsem shrnul ve videu.

Gandalf 1:6 Asmus Toys The Crown Series

Asmus Toys si řeklo, že zlepší svoji pověst a vydá se cestou kvalitnějšího zpracování. Tuto sérii nazvalo The Crown Series a do této kategorie patří i jeho dlouho očekávaná varianta Gandalfa. Série by se měla vyznačovat lepším kvalitním zpracování a bohatým příslušenství. Už teď prozradím, že ne vše se úplně podařilo. Vezmeme to postupně.

Už z krabice, ve které figurka dorazila, lze vyčíst, že nepůjde o „obyčejný“ release. Trochu bych ji přirovnal k DX (Deluxe) verzím od Hot Toys. Jen s tím rozdílem, že tady je obsah krabice hned třípatrový a figurka není položena v obyčejném plastu, ale tvrzeném molitanu.

Po otevření krabice na vás čeká opravdu mnoho, ale mnoho příslušenství. Zde tedy označení The Crown Series je plně v pořádku a pokud máte rádi figurky, které rádi oběsíte všemi gadgety, tak tahle figurka vám to splní. 

Gandalf The Grey

Samotná figurka Gandalfa je v měřítku 1:6, její velikost je tak 32 cm bez klobouku a podstavce. Tělu samotnému nelze moc, co vytknout. Ostatně je celé skryto pod několika vrstvy oblečení. Jedinou věcí, co bych možná zmínil, jsou trochu uvolněnější zápěstní klouby a trochu levnější materiál, který byl použit na prstech. Nemají patřičnou sílu stisku a tak například hůl může trošku vyklouzávat. Nic ale hrozného.

Oblečení je precizně ušito. Je z dobrého materiálu, který zkrátka figurce velmi sedne a sluší.

Nejvíce ale každého fanouška a sběratele především bude zajímat, jak vypadá headsculpt. Promo fotky většinou ukážou vysokou kvalitu headsculptu i na té nejlevnější figurce. Navíc, headsculpt u postavy Gandalfa je natolik ikonický, že i jeho tvář dnes zná každý průměrně zainteresovaný fanoušek.

Nebudu vás napínat, headsculpt se myslím povedl. Respektive, já jsem s ním spokojený. Oceňuji především dobře ztvárněné vousy a vlasy, které jsou tzv. „routed“. S tímto stylem vlasům mám bohužel špatné zkušenosti například u Wonder Woman od Hot Toys. 

Tady jsou ale rooted vlasy a vousy naprosto v pořádku a jejich zpracování bych označil za precizní. Vypadají přirozeně a hlavně jsou přesně dle předlohy. Tady zaslouží Asmus velkou pochvalu.

Jedinou výtku bych opět přeci jen měl. Týká se to jeho očí, které mi přijdou trochu studené a „mrtvé“. Na druhou stranu jsou oči polohovatelné, takže si je můžete jako v případě Deluxe edice u Hot Toys natočit dle požadované celkové pózy figurky.

Klobouk

Tak tady je to jeden velký omyl. Opravdu, nepřeháním. Klobouk je zdaleka největší slabinou celé figurky. V čem je problém? Klobouk nemá bohužel výřez pro hlavu, takže když dáte figurce klobouk na hlavu, tak vrchní část hlavy se nemá kam zasunout. Navíc magnet, který je všitý v klobouku, aby držel s druhým magnete v hlavě, tak v mém případě byl všit nakřivo, takže magnet vůbec nefunguje a pouze překáží.

Jediné řešení je klobouk „vykuchat“ a udělat v něm díru, aby do hlavy zapadl. Nerozumím tomu, jak tohle mohl někdo do produkce vůbec poslat. Navíc i samotné Asmus Toys v podstatě uznalo, že klobouk jaksi neodpovídá kvalitě a na svém e-shopu si budete moci koupit nový, upgradovaný. Bohužel ale ne samostatně, ale s nějakou figurkou ze světa LOTR. Takže majitelé této figurky mají prakticky smůlu. Vylepšený klobouk bude dodáván už pouze s novými objednávkami.

Naštěstí figurka obstojí i bez klobouku, ale je to velká škoda a výtka zároveň. 

You cannot pass! I am a servant of the Secret Fire, wielder of the Flame of Anor. The dark fire will not avail you, Flame of Udun! Go back to the shadow. You shall not pass!
Gandalf

Podstavec

Konečně trochu změna a oproti nudným sterilním podstavcům od Hot Toys je v případě Gandalfa na podstavci vidět alespoň trochu kreativity. Konkrétně je podstavec zasazen do úvodní části filmu, tedy do Hobitína.

Bohužel ale zpracování některých částí především “dřevěných” sloupků by mohlo být kvalitnější a přesnější. Například poštovní schránka mi nešla vůbec nasadit. Také stojánek mohl být kvalitnější, respektive Asmus zde mohl zvolit lepší provedení uchopení figurky.

Jak to jde elegantněji vyřešit ukázalo nyní Queen Studios, když představovalo “svého” Gandalfa. Do noh mu umístily magnety a tak figurka vlastně nepotřebuje svůj stojánek, ale drží na magnetech. Pěkné elegantní řešení, snad bude i funkční.

Příslušenství

Jak jsem psal, figurka je opravdu bohatá na své příslušenství. Zaujme především moc pěkně zpracovaný meč, který (pozor!) není plastový. Za to opravdu chválím.

Dále k figurce dostanete 2 hole, dýmku, cestovní tornu přes rameno, deník Morie a Gandalfův šedý plášť. Pokud všechno tohle příslušenství na figurku navěsíte, tak dostane opravdu ultimátní fantasy postavu, která je věrnou kopií Gandalfa Šedého.

8

Figurka Gandalfa Šedého od Asmus Toys je vcelku věrnou kopií jednoho z nejikoničtějších postav celé fantasy ságy Pán Prstenů. Figurku bohužel výrazně, ale zcela zbytečně, sráží velmi nepovedený klobouk, který je pro tuto postavu tolik signifikantní. 

Jinak se až na pár drobností jedná o must-have figurku pro všechny fantasy sběratele. Ti ale budou řešit složitý oříšek. Buď si objednají Asmus Toys, a nebo počkají pár let na nejisté Queen Studios. Bohužel, tohle dilema si budou muset všichni rozhodnout sami. V tuto chvíli doporučuji figurku Gandalfa od Asmus Toys zcela bez obav. Určitě vám udělá radost.